سرخط خبرها

معرفی سرای فرهنگ

سرای فرهنگ بیرم نام یک کانون تحت پوشش اداره تبلیغات بیرم / اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس می باشد که طبق ماده ۲ نوع فعالیت‌ های سرای فرهنگ با هدف تبلیغ اسلام و ارزشهای نظام اسلامی به صورت غیر انتفاعی، غیرجناحی و مردمی از طریق فعالیت‌های فرهنگی دینی متنوع به جذب کلیه آحاد مردم به ویژه جوانان و نوجوانان می باشد.

این در حالی ست که در ماده ۷ این اساسنامه اهداف کلی را به شرح ذیل تنظیم می کند:

 • ترویج و توسعه فرهنگ دینی در جامعه اسلامی.
 • بسترسازی برای تحقق و اشاعه ارزشهای انقلاب اسلامی و مبارزه با شبیخون فرهنگی.
 • توسعه گستره ی تولیدات و محصولات فرهنگ دینی.
 • بارور نمودن هر چه بیشتر اوقات فراغت جوانان.

همچنین طبق ماده ۸ اساسنامه روش های اجرایی سرای فرهنگ به شکل ذیل می باشد:

 • فعالیت های آموزشی: آماده سازی بستر مناسب در زمینه اجرای برنامه های آموزشی مانند: آموزش قرآن کریم، احکام، اخلاق و سایر مهارتهای فرهنگی دینی.
 • فعالیت‌های تبلیغی: تهیه، تدوین و ایجاد زمینه انتشار و توزیع کتب، سی دی، نشریات، جزوات مذهبی و فعالیت هایی در حوزه فرهنگ دینی و …  به منظور فعال نمودن اقشار تاثیرگذار با برپایی جلسات، گردهمایی ها، همایش ها، نمایشگاه ها، تهیه بنر، پوستر، ایجاد سامانه پیامک، بلوتوث، وب سایت و …
 • راه اندازی و توسعه فضای مطالعاتی.
 • برگزاری و  برپایی مراسم دینی، مذهبی، ملی و انقلابی.
 • تشکیل گروههای مذهبی، هنری، اردویی و … جهت بالا بردن سطح فرهنگی مذهبی منطقه.
 • اجرای گفتمان های دینی با موضوعات متنوع:حجاب و عفاف، نحله های انحرافی، فرهنگ ایثار و شهادت، شئون فرهنگی در مناسبتهای مذهبی و …
 • استفاده از روشهای نوین تبلیغی مانند: فضای وب، کانالهای گفتگوی مجازی و …

قابل ذکرست در ماده ۱۶ مبنی بر معرفی بخش ها چنین آمده است: منظور از بخش، تجمع نیروهای مومن برای انجام قسمتی از فعالیتهای کانون می باشد. بخش ها به حسب امکانات و استعدادهای منطقه ای متغیر می باشند.

این کانون دارای بخشهای زیر می باشد:

 1. بخش فرهنگی: دارای دو حوزه علمی و عملی ست که دارای وظایفی  شامل: برنامه ریزی و برگزاری فعالیت های آموزشی و پژوهشی با استفاده از شیوه های مناسب،جذب نونهالان، نوجوانان وجوانان منطقه جهت برگزاری دوره های مختلف آموزشی و پژوهشی، جذب و بهره گیری از مربیان و جوانان با استعداد جهت برگزاری دوره های آموزشی و پژوهشی، غنی سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان در تمامی سال به ویژه در تعطیلات تابستان، برگزاری جلسات آموزش پرسش و پاسخ حضوری در زمینه های دینی مذهبی به صورت گفتمان، آموزشهای هنری از قبیل: (تشکیل گروههای هنری مردمی، نظیر: تئاتر و سرود و … ، برگزاری نمایشگاههای هنری، شناسایی هنرمندان متعهد، و برنامه ریزی در مورد احیای هنرهای منطبق با موازین شرع مقدس اسلام)،فراهم آوردن زمینه حضور جوانان در مراسم مذهبی، سیاسی و ایام الله می باشد.
 2. بخش تبلیغات: فراهم آوردن زمینه حضور مبلغین در اجتماعات مردمی، ترویج روحیه امر به معروف و نهی از منکر با استفاده از ابزار و شیوه های مناسب، برگزاری مراسم مذهبی – فرهنگی، انتشار جزوات و نشریات فرهنگی – تبلیغی مذهبی، اجرای برنامه‌های«مسابقات فرهنگی دینی» در میان عموم مردم‌ منطقه.
 3. بخش اردویی: طراحی، برنامه ریزی و برگزاری  اردوهای زیارتی، سیاحتی، توریستی، ورزشی و … جهت آموزش مهارتهای زندگی و بازسازی روحیه نونهالان، نوجوانان و جوانان منطقه را شامل می شود.
 4. بخش ارتباط جمعی: وظایفی شامل:چاپ و انتشارات جزوات، کتب، گزارش، اخبار، تحلیل و … و تبلیغات فرهنگی مذهبی، استفاده از سایت های مختلف اینترنتی و امکانات رایانه ای جهت تبلیغات فرهنگی مذهبی، برگزاری مسابقات مختلف فرهنگی، مذهبی، ورزشی، هنری و ادبی و …، برگزاری نمایشگاه های محصولات فرهنگی می باشد.

قابل ذکرست سرای فرهنگ متشکل از ۵ نفر هییت موسس می باشد که در شهریورماه ۱۳۹۳ تاسیس و راه اندازی شد و رییس این کانون سعید دلاور می باشددلاور

ایمیل دو هفته نامه صحبت نو بیرم( روزنامه ای): sohbateno_beyram@yahoo.com
ایمیل ماهنامه طلوع اندیشه(مجله ای): toloueandishe313@gmail.com
ایمیل خبرگزاری بیرم کهن: info@beyram-kohan.ir

ارتباط با مدیریت سرای فرهنگ از طریق شبکه های اجتماعی با شماره ۰۹۳۶۶۱۲۹۷۷۳ نیز مقدور می باشد
سرای فرهنگ بیرم مجموعه ای متشکل از دفتر دو هفته نامه صحبت نو، خدمات چاپ و انتشارات، کارگاه مشاوره راه زندگی، تیم گردشگری ایراهستان و دفتر خبرگزاری بیرم کهن

Print Friendly, PDF & Email

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار