سرخط خبرها

مطالبه گری؛ رسالت فراموش شده ی مردم بخش بیـــرم

بیـــرم کهن: صفدر ریاستی یکی از کارشناسان و فعالان عرصه اجتماعی منطقه بیــرم است که نقدی در راستای مطالبه گری مردم شهر بیرم به بیرم کهن ارسال نموده و با عنوان «مطالبه گری؛ رسالت فراموش شده ی مردم بخش بیـــرم» پیشروی شماست و می توانید بخوانید.

چرا نقد می‌کنیم و اساسا چرا مطالبه ‌گریم؟

مردم بیرم باید احساس کنند که مطالبه سودمند و ثمربخش است و تشویق شوند که بخواهند، طلب کنند و نسبت به جامعه‌ی خود بی‌تفاوت نباشند.

امام خمینی(ره) در خصوص مطالبه‌گری مردم می‌فرمایند: در جمهوری اسلامی همه باید با انتقادها و طرح اشکالات، راه را برای سعادت جامعه باز کنند.

مقام معظم رهبری بارها فرموده و تاکید داشته‌اند که باید روحیه مطالبه‌گری را زنده کرد.
مطالبه‌گری اجتماعی نیاز امروز و فردای جامعه‌ی بیرم می‌باشد و جامعه‌ی پویا و زنده جامعه‌ای ست که نقد منصفانه و مطالبه‌ی حقوق شهروندی درآن بارز وکاملا ملموس باشد. تأییدات و تأکیدات مقام معظم رهبری بیانگر آن است که خواست ایشان و مردم همسو است و ایشان نیز تقاضاهای برحق و قانونی مردم را طلب می‌کنند.
در حالی که جا دارد و لازم است دغدغه‌های مردم در کانال خواسته ‌هایی مبنی بر توسعه و پیشرفت همه‌جانبه، پایدار و شهرستان شدن بخش باشد، متاسفانه به پایین‌ترین سطح ممکن نظیر آسفالت کوچه و خیابان تقلیل یافته است.
اگر فرهنگ مطالبه‌گری در منطقه‌ی ما مبتنی بر آموزه‌های اسلامی، کلام پیشوایان دینی و انقلاب اسلامی نهادینه شده باشد هیچ ‌یک از مسئولین اجازه‌ی بی‌توجهی به نیازهای قانونی مردم و نادیده گرفتن حقوق آن ها در جامعه را به خود نخواهد داد.
اگر مطالبه‌گری اجتماعی بنا به دلایل مختلف مورد غفلت واقع شود و مسئولین عملکرد خود را با شفافیت گزارش ندهند، نتیجه‌ای جز گسترش آسیب‌های فرهنگی، اجتماعی و افزایش بی‌ اعتمادی عمومی نسبت به مسئولین، کاهش خدمات وکمک‌های سودمند مردم به شهر و دیار خود و ضعف مشارکت اجتماعی در توسعه‌ی منطقه را نخواهیم دید و سبب گسست فکری و اعتقادی و فاصله‌ی بین مردم و مسئولین خواهد بود.
مطالبه‌گری اجتماعی در چارچوب قانون حق همه از جمله مردم بیرم است و این حق را نمی توان نادیده گرفت.
مردم مسلمان ما بر اساس آموزه‌های قرآنی و کلام پیشوایان دینی و انقلاب و نیز مبتنی بر قانون اساسی و سایر قوانین کشور دارای حقوقی هستند که مسئولین موظف به تحقق آن می باشند.
در جامعه‌ای که مردم در صحنه باشند و با جسارت و شجاعت دیدگاه‌ها و نظرات قانونی خود را در خصوص عملکرد مسئولین بیان کنند، دیگر مسئولی به خود اجازه نخواهد داد که مسیری غیر خواست مردم انتخاب و خلاف خواست آن‌ها عمل کند.
مطالبه‌گری اجتماعی سبب نشاط و پویایی و مشارکت فزاینده مردم در توسعه‌ی این منطقه‌ی محروم خواهد شد و چون هدف والا و برتر انقلاب اسلامی این بوده که مسئولین خادم و همواره در کنار مردم باشند تحقق آرمان‌ها و اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی را نیز در پی خواهد داشت.
لذا مطالبه‌گری اجتماعی نیاز امروز و فردای منطقه‌ی بیرم است و باید به صورت امری ارزشمند به مثابه‌ی نهضتی جهادی و فرهنگی نگریسته شود که برای به حرکت در آوردن ظرفیت‌ها و فعال‌کردن منابع انسانی و استفاده از خرد جمعی و پتانسیل جوانان در راستای توسعه و پیشرفت که برای مردم محروم بخش، همیشه آرمان و ارزش محسوب شده است درآید.
مدیران بخش‌ باید خود را خدمتگزار و پاسخگو به مردم بدانند و اسیر بی‌تفاوتی، رخوت و روزمرگی نشوند و بنده همواره تأکید کرده‌ام باید از مدیرانی استفاده شود که با عملکرد شایسته و مطلوب به مقام خود جایگاه و ارزش بدهند نه اینکه بخواهند به موجب آن صندلی صاحب جایگاه و موقعیت اجتماعی شوند. مسئولین و مدیران بیرم باید بدانند که حیات و پیشرفت جامعه‌ی امروز ما منوط به ایجاد روحیه مطالبه‌گری در مردم و جوانان منطقه است و اهل قلم و مطالبه‌گران رسانه‌ای بیرم باید همواره فعال و مورد حمایت باشند.
عده‌ای از افراد درصددند که هر نقد سازنده را سرکوب کنند و فضای شهر را گل و بلبل نشان دهند، آنها باید منصفانه، عدم پیشرفت بیرم و از دست رفتن فرصت‌ها را مد نظر قرار داده و بدانند اهل قلم بیرم و مطالبه‌گران طبق منویات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) عمل نموده و دغدغه‌ای جز توسعه‌ی مطلوب این منطقه در میان نخواهد بود و معتقدیم، نقد و مطالبه‌گری لازمه ی توسعه، موتور محرکه‌ی مسئولین، و شفافیت عملکردها، باعث بالندگی جامعه و اعتماد عمومی مردم به مسئولین شان خواهد بود و انتقاد و مطالبه اگر محکم و مستدل باشد بدون شک موجب روشنگری و پیشبرد سریع‌تر و بهتر امور منطقه خواهد شد.

۲ دیدگاه

 1. سلام درود بر شما موافق هستم

 2. سلام علیکم

  اگر چه مطالبه گری در جمهوری اسلامی ایران در یک مقطعی مطرح شد اما متاسفانه به دلیل عدم مطالبه گری کلی این موضوع جای کار دارد.

  در خصوص بیرم نکته مهم قضیه این جاست تا زمانی که مسئولان و اثرگذاران در بخش بیرم نگاه جناحی و هدف کاملشون خود بیرم باشه مطالبه گری جایی نداره و نخواهد داشت.

  با یک نگاه اجمالی به چند دهه قبل این موضوع کاملا روشن خواهد شد.به طوری که مردم در بخش بیرم هیچ نگاه مثبتی به مسئولان و …ندارند و این مایه تاسف است.

  بی مهری های که در این چندسال به روستاهای بخش بیرم شده با چه چیزی قابل جبران هست.حتی رفتار بعضی از آقایان هم سبب رکود و عقب گرد خود شهر بیرم شده است .

  ققطعا ایندگان در دراین مورد سوالات متعدد مطرح خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار