مطالبه گری؛ رسالت فراموش شده ی مردم بخش بیـــرم

بیـــرم کهن: صفدر ریاستی یکی از کارشناسان و فعالان عرصه اجتماعی منطقه بیــرم است که نقدی در راستای مطالبه گری مردم شهر بیرم به بیرم کهن ارسال نموده و با عنوان «مطالبه گری؛ رسالت فراموش شده ی مردم بخش بیـــرم» پیشروی شماست و می توانید بخوانید.

چرا نقد می‌کنیم و اساسا چرا مطالبه ‌گریم؟

مردم بیرم باید احساس کنند که مطالبه سودمند و ثمربخش است و تشویق شوند که بخواهند، طلب کنند و نسبت به جامعه‌ی خود بی‌تفاوت نباشند.

امام خمینی(ره) در خصوص مطالبه‌گری مردم می‌فرمایند: در جمهوری اسلامی همه باید با انتقادها و طرح اشکالات، راه را برای سعادت جامعه باز کنند.

مقام معظم رهبری بارها فرموده و تاکید داشته‌اند که باید روحیه مطالبه‌گری را زنده کرد.
مطالبه‌گری اجتماعی نیاز امروز و فردای جامعه‌ی بیرم می‌باشد و جامعه‌ی پویا و زنده جامعه‌ای ست که نقد منصفانه و مطالبه‌ی حقوق شهروندی درآن بارز وکاملا ملموس باشد. تأییدات و تأکیدات مقام معظم رهبری بیانگر آن است که خواست ایشان و مردم همسو است و ایشان نیز تقاضاهای برحق و قانونی مردم را طلب می‌کنند.
در حالی که جا دارد و لازم است دغدغه‌های مردم در کانال خواسته ‌هایی مبنی بر توسعه و پیشرفت همه‌جانبه، پایدار و شهرستان شدن بخش باشد، متاسفانه به پایین‌ترین سطح ممکن نظیر آسفالت کوچه و خیابان تقلیل یافته است.
اگر فرهنگ مطالبه‌گری در منطقه‌ی ما مبتنی بر آموزه‌های اسلامی، کلام پیشوایان دینی و انقلاب اسلامی نهادینه شده باشد هیچ ‌یک از مسئولین اجازه‌ی بی‌توجهی به نیازهای قانونی مردم و نادیده گرفتن حقوق آن ها در جامعه را به خود نخواهد داد.
اگر مطالبه‌گری اجتماعی بنا به دلایل مختلف مورد غفلت واقع شود و مسئولین عملکرد خود را با شفافیت گزارش ندهند، نتیجه‌ای جز گسترش آسیب‌های فرهنگی، اجتماعی و افزایش بی‌ اعتمادی عمومی نسبت به مسئولین، کاهش خدمات وکمک‌های سودمند مردم به شهر و دیار خود و ضعف مشارکت اجتماعی در توسعه‌ی منطقه را نخواهیم دید و سبب گسست فکری و اعتقادی و فاصله‌ی بین مردم و مسئولین خواهد بود.
مطالبه‌گری اجتماعی در چارچوب قانون حق همه از جمله مردم بیرم است و این حق را نمی توان نادیده گرفت.
مردم مسلمان ما بر اساس آموزه‌های قرآنی و کلام پیشوایان دینی و انقلاب و نیز مبتنی بر قانون اساسی و سایر قوانین کشور دارای حقوقی هستند که مسئولین موظف به تحقق آن می باشند.
در جامعه‌ای که مردم در صحنه باشند و با جسارت و شجاعت دیدگاه‌ها و نظرات قانونی خود را در خصوص عملکرد مسئولین بیان کنند، دیگر مسئولی به خود اجازه نخواهد داد که مسیری غیر خواست مردم انتخاب و خلاف خواست آن‌ها عمل کند.
مطالبه‌گری اجتماعی سبب نشاط و پویایی و مشارکت فزاینده مردم در توسعه‌ی این منطقه‌ی محروم خواهد شد و چون هدف والا و برتر انقلاب اسلامی این بوده که مسئولین خادم و همواره در کنار مردم باشند تحقق آرمان‌ها و اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی را نیز در پی خواهد داشت.
لذا مطالبه‌گری اجتماعی نیاز امروز و فردای منطقه‌ی بیرم است و باید به صورت امری ارزشمند به مثابه‌ی نهضتی جهادی و فرهنگی نگریسته شود که برای به حرکت در آوردن ظرفیت‌ها و فعال‌کردن منابع انسانی و استفاده از خرد جمعی و پتانسیل جوانان در راستای توسعه و پیشرفت که برای مردم محروم بخش، همیشه آرمان و ارزش محسوب شده است درآید.
مدیران بخش‌ باید خود را خدمتگزار و پاسخگو به مردم بدانند و اسیر بی‌تفاوتی، رخوت و روزمرگی نشوند و بنده همواره تأکید کرده‌ام باید از مدیرانی استفاده شود که با عملکرد شایسته و مطلوب به مقام خود جایگاه و ارزش بدهند نه اینکه بخواهند به موجب آن صندلی صاحب جایگاه و موقعیت اجتماعی شوند. مسئولین و مدیران بیرم باید بدانند که حیات و پیشرفت جامعه‌ی امروز ما منوط به ایجاد روحیه مطالبه‌گری در مردم و جوانان منطقه است و اهل قلم و مطالبه‌گران رسانه‌ای بیرم باید همواره فعال و مورد حمایت باشند.
عده‌ای از افراد درصددند که هر نقد سازنده را سرکوب کنند و فضای شهر را گل و بلبل نشان دهند، آنها باید منصفانه، عدم پیشرفت بیرم و از دست رفتن فرصت‌ها را مد نظر قرار داده و بدانند اهل قلم بیرم و مطالبه‌گران طبق منویات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) عمل نموده و دغدغه‌ای جز توسعه‌ی مطلوب این منطقه در میان نخواهد بود و معتقدیم، نقد و مطالبه‌گری لازمه ی توسعه، موتور محرکه‌ی مسئولین، و شفافیت عملکردها، باعث بالندگی جامعه و اعتماد عمومی مردم به مسئولین شان خواهد بود و انتقاد و مطالبه اگر محکم و مستدل باشد بدون شک موجب روشنگری و پیشبرد سریع‌تر و بهتر امور منطقه خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email

یک دیدگاه

  1. سلام درود بر شما موافق هستم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.