سرخط خبرها

تذکر نمایندگان بیرم در شورای شهرستان به دکتر کریمی

مسائل «راه» و «بهداشت و درمان»، در صدر خواسته‌های نمایندگان شورای شهرستان

 عصر شنبه ۱۳ مهرماه، نشست ویژه شورای اسلامی شهرستان با فرماندار، معاونان وی و مدیران ۵ نهاد اجرایی لارستان، در دفتر فرماندار برگزار شد.
در این نشست که ده عضو این شورای فرادست (نمایندگان شهر لار، شهر بنارویه، بخش و شهر اوز، بخش و شهر بیرم، شهر دهکویه، شهر لطیفی، بخش صحرای باغ و بخش مرکزی) حاضر بودند، مطالبات و مشکلات مناطق مختلف در حوزه‌های آب و خشکسالی، کشاورزی و آبخیزداری، راهداری، امنیت اجتماعی، و بهداشت و درمان بصورت شفاف مطرح شد و مدیران حاضر در نشست، در زمان مشخصی پاسخ دادند.
عبدالرحیم مقیمی رییس شورای شهرستان با تأکید بر وظیفه ذاتی این شورا و شوراهای شهر و روستا در خصوص «نظارت بر نهادهای دولتی»، خاطرنشان کرد: برگزاری چنین جلساتی و سخنان صریح نمایندگان، تنها برای تعامل و حل مشکلات مردم است؛ شورای شهرستان همواره خواسته تا بازوی کمکی برای همه ادارات و نهادها باشد.
وی در ادامه از مدیران خواست: نظرها و مطالبات اعضای شورای شهرستان تنها روی کاغذ یادداشت نشود و بصورت عملی رسیدگی و پاسخ داده شود.
جلیل حسنی فرماندار ویژه لارستان در این نشست، بر دسته‌بندی و هدف‌مندیِ خواسته‌ها تأکید کرد و گفت: بهتر است در بعضی حوزه‌ها که مطالبات و مشکلات بیشتر است، نشست‌های تخصصی با همان ادارات برگزار شود تا مسائل دقیق‌تر و شفاف تر بررسی شوند.

مطالبات و گلایه‌های مردم «بیرم»، بهانه‌ی نشست آتی شورا با مسئولان دانشکده

در نشست مشترک روز گذشته، که مدیران «امور آب» و «جهاد کشاورزی»، رییس دانشکده علوم پزشکی، معاون راهداری اداره کل راه و جانشین فرمانده منطقه انتظامی حضور داشتند، اعضای شورای اسلامی شهرستان مطالبات خود را به صورت تیتروار و خلاصه مطرح کردند؛ هرچند خواسته‌های شهر و بخش بیرم نسبت به دیگر مناطق بیشتر بود.
معضل کمبود آب و برداشت بی‌رویه از چاه‌ها، درخواست تغییر الگوی کِشت در نقاط مختلف شهرستان، مسائل مرتبط با بیمه کشاورزان، لزوم توجه بیشتر به نظم و امنیت در بعضی بخش‌های لارستان، حذف نقاط حادثه‌خیز و خطرناک از برخی جاده‌های روستایی، ساخت یا تکمیل ساختمانِ چند پاسگاه انتظامی، معضلات و کمبودهای چند مرکز درمانی به‌ویژه بیمارستان بیرم و درخواست اختصاص کنتورهای رایگان به کشاورزانِ برخی مناطق، مهم‌ترین مواردی بود که از زبان نمایندگان چند بخش و شهر لارستان مطرح شد؛ هرچند می‌توان شاه‌بیت مطالبات و سخنان اعضا را درخواستِ تشریح اقدامات اداره کل راه و شهرسازی در دوبانده کردن جاده لار-جهرم عنوان کرد.

در این نشست که حدود ۲ ساعت به طول انجامید، خواسته‌ها و پرسش‌های نمایندگان بخش و شهر بیرم در حوزه بهداشت و درمان و پاسخ‌های رییس دانشکده علوم پزشکی لارستان به جایی رسید که فرماندار از رییس و اعضای شورای شهرستان خواست جلسه دیگری را به‌طور خاص به موضوع بهداشت و درمان اختصاص دهند که در آن تنها مسئولان دانشکده حضور داشته باشند و پاسخگوی مشکلات بوجود آمده باشند تا همه موارد با جزئیات و بصورت کارشناسی بررسی و شفاف سازی شود.

پاسخ‌های مدیر راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، شورای شهرستان را چندان راضی نکرد

در بخش دیگری از نشست ویژه شورای اسلامی شهرستان با برخی مدیران نهادها، شاکری مدیر راهداری و حمل و نقل جاده‌ای، که به نمایندگی از اداره کل راه در جمع حضور یافته بود، در پاسخ به خواسته‌های برخی اعضا در خصوص وضعیت نامناسب چند جاده روستایی در منطقه، به وسعت زیاد حوزه استحفاظی و کمبود بودجه در کل کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر برای مسئولان کشوری و وزارت راه، پروژه‌های مهم ملی یا استانی در اولویت است و ما باید سعی کنیم برخی جاده‌های فرعی طوری تعریف شود که در دل جاده‌های اصلی بگُنجد.
وی با بیان اینکه جاده‌های «فرعی»، «روستایی»، «اصلی» و «شریانی» تعاریف خاص خود را دارد؛ اظهار داشت: بعضی جاده‌های فرعی طبق تعریف همچنان فرعی هستند و سخت است برای آنها بودجه‌های خوبی اختصاص داد.
مدیر راهداری اداره کل راه و شهرسازی، در ادامه به بخش اصلی سؤالات پاسخ داد، هرچند که رضایت اکثر اعضای حاضر در نشست را جلب نکرد. او با تأکید بر اینکه بسیاری از ماشین‌آلات و امکانات اداره کل برای بهسازی جاده لار به جهرم بسیج شده‌اند، افزود: از نظر ما و مدیران بالادست، این مسیر ارتباطی استاندارد است، اما به‌خاطر دو خطه بودن پاسخگوی حجم رفت‌وآمد خودروها نیست؛ و باید ۴ خطه شود. شاکری یکی از راهکارهای کوتاه‌مدت برای بهبود وضعیت ایمنی جاده لار-جهرم را «نصب گاردریل در دو طرف مسیر» عنوان کرد؛ و در پایان با اشاره به نیازِ بخش راه‌سازی به بودجه‌های چندین میلیاردی، ابراز امیدواری کرد: با تلاش نماینده محترم مجلس و دیگر مسئولان، شاهد سرعت گرفتن کار بهسازی این جاده ترانزیتی باشیم.

گلایه های ناتمام مردم «بیرم» از وضعیت درمان در زمان دکتر کریمی

 اما شاید بتوان گفت بیشتر زمان جلسه، به مباحثه پیرامون موضوع «بهداشت و درمان» اختصاص یافت که البته با مدیریت فرماندار و رییس شورای شهرستان، ادامه بحث‌ها و برخی گلایه‌ها به نشست دیگری – که احتمالاً در دفتر ریاست دانشکده علوم پزشکی برگزار خواهد شد – موکول شد.
در این میان، چند موضوع همچون کم‌کاری یا تعلل بعضی از کادر بهداشت و درمان در رسیدگی به بیماران و آسیب‌دیدگان، و نیازمندی‌های مرتبط با اورژانس در برخی روستاها و شهرها، در میان خواسته‌ها و گلایه‌های پرشمارِ نمایندگان بخش و شهر بیرم، کم‌رنگ شد!
معضلات بیمارستان بیرم، کمبود نیروی متخصص در این مرکز درمانی، نبودِ برخی تجهیزات درمانی و نامعلوم بودن وضعیت مدیریتی در بخش درمانِ این بخش از شهرستان، بخشی از گلایه‌های مردم بود که از زبان رییس شورای بخش بیرم مطرح شد و عضو شورای آن شهر هم در تکمیل آن نکاتی بیان کرد. محمد نوروزی در بیان گلایه‌های خود با توجه به حساس بودن شرایط درمانی بیــرم و  مشکلاتی که در زمان دکتر کرمی بوجود آمده است بر این نکته تأکید کرد که: تا چند سال پیش، بیمارستان بیرم از نظر امکانات، مدیریت و کادر درمانی در وضعیتی بود که بیماران بسیاری از نقاط دورتر همچون لامرد و استان بوشهر به آنجا می‌آمدند تا از خدمات خوب بیمارستان بهره‌مند شوند، اما اکنون مراجعه مردم بسیار کم شده است.
دکتر کریمی رییس دانشکده علوم پزشکی البته بخشی از مطالب را پاسخ گفت و از تعیین تکلیف مدیریت بیمارستان بیرم در روزهای آینده خبر داد؛ اما دیگر پاسخ‌ها در مورد امکانات و تجهیزات و نیز حضور پزشکان متخصص در آنجا، چندان قانع کننده نبود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه «دانشکده علوم پزشکی به‌طور مستقیم با جان مردم سر و کار دارد»، تأکید کرد: در زمینه قصور تیم درمان یا اورژانس‌ها قطعاً رسیدگی جدی خواهیم کرد.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.