سرخط خبرها

منتخب مردم در شورای شهر بیرم خواستار شفاف سازی بدهی میلیاردی شهرداری شد

بیرم کهن: با بالاگرفتن انتقادات از شهرداری و شورای شهر، در آرشیو ذهن به مطلبی برخوردیم که سمیه خلقی یکی از نمایندگان مردم در شورای شهر بیرم، در ۲۶ مردادماه سال ۹۷ به مناسبت یک سالگی شورای فعلی منتشر کرده بود، بازخوانی آن متن قدیمی نشانگر شناخت دقیق این نماینده‌ شورای شهر از مطالبات و دغدغه‌های عموم مردم، و از سوی دیگر مغفول ماندن این مطالبات در این بازه زمانی از طرف مسئولین ذیربط و ضعف نظارت اصولی و کارگشا و عدم پاسخگویی از سوی مقامات نظارتی بخش به نوعی سرریز شدن کاسه صبر همشهریان در پی نرسیدن به مطالبات به حق خود است. دکتر خلقی طی گفتگویی کوتاه با صراحت بیان گفت: در زمان صدور این نامه به همکاران و شهردار مربوطه اعلام شده که در صورت عدم شفاف سازی مطالبات موارد یاد شده، در قالب رسانه به عرض مردم خواهم رساند. این متن را در زیر می خوانیم؛

به نام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه بر نگذرد

همکاران گرامی
شهردار محترم
با سلام
در اواخر اردیبهشت ماه سال پیش مردم شریف شهر بیرم در انتخابات پنجمین دوره شورای اسلامی این شهر شرکت کرده و مسئولیت بزرگ خادمی مردم در این دیار و اداره امور شهر را به ما سپردند. مسئولیتی که با حضور چشمگیر مردم در پای صندوق های رای این وظیفه ی خطیر بر عهده ی ما اعضای شورای شهر گذاشتند. بنده ضمن تشکر مجدد از اعتماد آنان و  به بهانه یکسال از شروع زمان فعالیت شوراها، به مهمترین دغدغه های مطرح شده در طول این ایام می‌پردازم، و امیدوارم همکاران محترم و هم شهردار گرامی جسارت بنده را ببخشند که همه این دغدغه ها برای بهتر و پیشرفت شهر می باشد.
نکته اول؛ شفافیت سازی در امور مالی شهرداری و شورا: با توجه به بدهی میلیاردی شهرداری( بیش از ۴ میلیارد، برا شهری چون بیرم که شهرداری درآمدی ندارد) و عدم اطلاع کافی از عملکرد مدیریت شهری در شورا و شهرداری دوره  پیشین، شفافیت را به یکی از مطالبات اصلی مردم و وعده های مطرح شده از سوی نمایندگان محترم تبدیل کرده است.
گرچه از آغاز عملکرد ما تقریبا یکسال می‌گذرد جا دارد به میزان تحقق این وعده جدی‌تر نگاه کنیم. که این نیازمند به این هست که حتما شهرداری حسابرسی شود و دبیرخانه شورا و شهرداری به ضرورت ایجاد سایت رسمی که مصوبات و صورت جلسات شورا به صورت رسمی و مدون که از طریق سایت یا دیگر رسانه ها در دسترس همگان قرار گیرد و نیاز به این کار بسیار محسوس است.
در مجموعه شهرداری در راستای شفاف سازی تاکنون اقدام خاصی انجام نگرفته و مردم به جد انتظار دارند که اسناد قراردادها، مناقصات و مزایدات و غیره در سایت شهرداری در دسترس قرار گیرد اتفاقی که در شهرداری های دیگر شهرها روی داده است.
نکته دوم؛ از آنجا که وظیفه شورا سیاستگذاری و نظارت است، از رییس محترم شورا تقاضا دارم در جلسات آینده، زمانی را به شهردار محترم اختصاص دهد تا به ارائه گزارش در خصوص وضعیت مالی شهرداری به ویژه تحقق بودجه، درآمدها و منابع آن، اقداماتی که در راستای کاهش هزینه ها انجام شده و همچنین نحوه بازپرداخت بدهیها، راه های سرمایه گذاری در یکسال گذشته و همچنین میزان پیشرفت پروژه های عمرانی و فرهنگی نیز که از دغدغه های جدی اعضای شوراست بپردازد و امیدوارم در صورت ارائه گزارش این امر به رویه ای معمول تبدیل شود که پاسخگوی سوالات و مطالبات اعضای شورا و شهروندان باشد.
نکته سوم؛ با توجه به این که بعد از استعفای شهردار پیشین و با توجه به بدهی های باقی مانده هنوز هیچ حسابرسی مالی مبنی بر اینکه این بدهی ها بابت چه سرفصل های از بودجه به بار آمده مشخص نیست و انتطار می رود هر چه سریعتر این موضوع پیگیری شود تا شورای دوره پنجم بتواند در انجام اداره امورات شهری تصمیم‌ های بهتری بگیرد.
نکته چهارم؛ با توجه به اینکه مبلغی بابت سایت پسماند زباله و ساختمان آتش نشانی به حساب شهرداری واریز شده و علی رغم این که شورای دوره پنجم دو بار مصوبه در خصوص احداث ساختمان آتش نشانی زده است ولی هنوز هیچ اقدام خاصی صورت نگرفته است و اگر این پول جای دیگر هزینه شده تخلف صورت‌گرفته است و غیر قابل پذیرفتن است. (موارد یاد شده جزو بند واو هست که باید در جای خودش خرج بشه)
(هر چند اگر چنین مبلغی هم باشد و با توجه به تورم به وجود آمده دیگر با این پول نمی شود بنای احداث کرد).
نکته پنجم؛ با توجه به اینکه دو نفر از نیروهای خدماتی و زحمتکش شهرداری بازنشست شده اند و با آمدن شرکت جدید سه نفر نیرو اضاف شده است، در صورتی که این حق همه ی مردم است که از وضعیت گرفتن نیرو توسط چه شرکت چه شهرداری مطلع باشند و شرایط برای همه یکسان باشد هر چند که گرفتن نیرو به عهده ی خود شرکت می باشد ولی مردم از این وضعیت ناراضی هستند.
نکته ششم؛ با توجه به این که مهمانسرای شهرداری و با هزینه زیادی در دوره ی قبل به شهرداری تحمیل شد ولی در حال حاضر بیشتر وسایل موجود نمی باشد که مقداری فروخته شده و مقداری هم نا معلوم است هر چند که فروختن این وسایل بدون مصوبه شورا کاری غیر قانونی به شمار می رود.
نکته هفتم؛ با گذشت یکسال از شروع به کار شوراها و برای بهترشدن و پیشرفت کارها انتطار می‌رود که با نخبه ها و صاحب‌نظران شهر جلسه های هم اندیشی برگزار شود تا با انجام این کار هم مردم در جریان کارهای شورا و شهرداری قرار گیرند و هم با خرد جمعی مطمئنا نتیجه ی بهتری در بر خواهد داشت.
نکته هشتم؛ با توجه به اینکه زمان زیادی از اتمام قرارداد ماشین آلات گله دار می‌گذرد ولی هنوز بابت تسویه حساب هیچ اقدامی صورت نگرفته است که پیگیری این کار باعث می‌شود مقداری بودجه به شهرداری تزریق شود.
لذا از همه ی شما بزرگواران خواهشمندم که با همکاری و همدلی شما شهروندان بتوانیم شهری در خور و شخصیت این مردم بسازیم، و برای همه ی شما بزرگواران آرزوی صحت و سلامتی از خداوند منان دارم.

Print Friendly, PDF & Email

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.