سرخط خبرها

نشست ادبی «دو پنجره» با حضور خالق داستان «من نوکر بابا نیستم»

بیرم کهن، نشست ادبی دو پنجره با حضور احمد اکبرپور و مربیان و اعضا انجمن ادبی سروناز در مجتمع فرهنگی هنری اداره کل کانون فارس برگزار شد.

به گزارش بیرم کهن به نقل از خبرگزاری فارس از شیراز  و به نقل از روابط عمومی اداره‌کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان فارس، احمد اکبرپور، نویسنده شیرازی میهمان برنامه «دو پنجره» در ابتدای این نشست از بچه‌ها خواست بدون تعارف به بیان نظرات در رابطه با کتاب خود و بررسی آثار دوستان خود بپردازند.
نویسنده کتاب من «نوکر بابا نیستم» با اشاره به ویژگی‌های داستان خوب، یکی از نکات مهم در داستان‌نویسی را انتخاب اسم دانست و گفت: اینکه یک اسم چه ویژگی‌هایی داشته باشد مهم است. اکبرپور هراسمی را مناسب داستان ندانست و ازجمله مهم‌ترین ویژگی‌های اسم خوب داستان را جذابیت و نو بودن عنوان کرد.
خالق کتاب «شب‌به‌خیر فرمانده» گفت: اسم نباید تکراری باشد و همچنین نباید داستان کتاب را لو بدهد و درعین‌حال حس کنجکاوی خواننده را در هنگام انتخاب کتاب برانگیزد. به گفته اکبرپور انتخاب اسم مناسب برای داستان همانند نوشتن داستان خوب نیازمند کوشش است.
احمد اکبرپور در بخش دیگری از این نشست به ویژگی‌های عنصر «گفتگو» در داستان اشاره کرد و گفت: گفتگو باید پیش‌برنده داستان باشد و از خستگی خواننده از بابت خواندن سطور طولانی بکاهد و به معرفی مناسب شخصیت‌ها و تیپ‌ها کمک کند.
مدیرکل کانون فارس نیز با حضور در نشست ادبی «دو پنجره» گفت: در عصر فناوری و دانایی تلاش کنید که انسان‌های توانمندی باشید، چون کسانی موفق هستند که در این دهکده جهانی و عصر اطلاعات داناتر و تواناتر باشند.
زهرا افتخاری از اعضا خواست خوب ببینند، خوب بشنوند و خوب بنویسند و با دانایی خود به حل مسئله در جریان روابط اجتماعی بپردازند.
وی عصر حاضر را زمان یادگیری برای باهم بودن و زندگی خوب دانست و از اعضا خواست در کنار مربیان یاد بگیرند، چراکه آن‌ها مهم‌ترین سرمایه‌های جامعه هستند؛ سرمایه‌هایی ارزشمند که فعالیت‌های کانون هم تحت‌الشعاع توانمندی آن‌هاست.
افتخاری، یکی از فعالیت‌هایی که مبتنی بر دانایی است را برنامه دو پنجره عنوان کرد که در آن اعضا در کنار نویسندگان توانمند قرار می‌گیرند تا ببینید چه گفته و چه نوشته‌اند.
به گفته وی، دو پنجره مشارکت بین عضو و نویسنده است و در این برنامه می‌توان با مسائل اجتماع، خانواده و ارتباطات بین فردی و مهارت حل مسئله آشنا شد.
این نشست با نقد کتاب من «نوکر بابا نیستم» و نقد آثار داستانی اعضا ادامه یافت. پخش کلیپی از زندگی و آثار احمد اکبرپور، نمایشگاه عرضه کتب داستانی وی و پخش فیلم از دیگر بخش‌های نشست ادبی دو پنجره در کانون فارس بود.

Print Friendly, PDF & Email

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.