راه اندازی شبکه بهداشت و درمان در بیرم نیازمند تامین تمام زیر ساخت ها و امکانات توسط مردم است/ متخصص رادیولوژی نیز به جمع ۱۲ متخصص بیمارستان بیرم پیوست

 بیرم کهن/سردبیر: صبح یک شنبه ۲۲ مرداد ماه بود که اهالی قلم و اصحاب رسانه شهرستان در نشستی خبری با ریاست و معاونین دانشکده علوم پزشکی لارستان گفتگو کردند. در این نشست مدیرمسئول بیرم کهن ضمن تشکر از سرکار خانم دکتر رئوفی و کادر اداری ایشان بخاطر فراهم آوردن آرامش روانی در بیمارستان حضرت علی اصغر بیرم، خواستار استقرار متخصص رادیولوژی بویژه جهت انجام خدمات تشخیصی سونوگرافی و عکسبرداری در بیمارستان حضرت علی اصغر (ع)بیرم شدند تا مردم مناطق بیــرم، لامرد، مهر، اشکنان، چاهورز، علامرودشت و فداغ راهی بیمارستان های دور دست نشوند. اکنون امروز چهارشنبه ۲۵ مردادماه بعد از گذشت چند روز مطلع شدیم متخصص رادیولوژی نیز به جمع دیگر متخصصان در بیمارستان بیرم اضافه شده است. در ادامه شرح نشست صمیمی بین خبرنگاران و کادر دانشکده علوم پزشکی را می خوانید

در این نشست؛ احمدی مدیر مسئول اوز امروز و پیام اوز، دلاور مدیر مسئول پایگاه بیرم کهن و سردبیر نشریه صحبت نو بیــرم، پور شمسی مدیر مسئول عصر لارستان، فراست خبرنگار میلاد لارستان – خبرگزاری تسنیم – فارس، صداقت خبرنگار بیرم نیوز، افتخاری خبرنگار سایت آفتاب لارستان، جعفرنژادان خبرنگار دفتر خبری لارستان، رزاقیان خبرنگار کانال خبری خورشید لارستان و جعفر صداقت روابط عمومی دانشکده و مدیر دفتر خبری بیرم نیز در این نشست حضور داشت که سوالاتی به شرح ذیل مطرح شد: اضافه شدن رشته جدید دانشکده بهداشت اوز، دلیل نبود متخصص رادیولوژی در بیمارستان بیرم و شرایط زیرساخت شبکه بهداشت در بیرم، درجه بیمارستان لار در کل استان و کیفیت این بیمارستان از نظر تعداد پرسنل و خدمات ارائه شده در این بیمارستان، تاریخ افتتاح بخش nicu و تغییر شکل سردر بیمارستان لار، احداث اورژانس جاده ای درز و سایبان، نحوه نظارت دانشکده و مرکز بهداشت بر اغذیه فروشیهای شهر و دلیل قطع تعدادی از درختان بیمارستان امام رضا از جمله سوالات خبرنگاران در این جلسه بود که دکتر رئوفی و معاونین دانشکده با حوصله به تمام سوالات مطروحه پاسخ داده و اطلاعات خود را در اختیار اصحاب رسانه قرار دادند.

پزشکان متخصص از ۳۷ نفر به ۹۶ و درمانگاه ها از ۱۷ به ۳۲مرکز افرایش یافته است

به گزارش بیرم کهن؛ در این جلسه که سومین نشست خبری دانشکده در طی سه سال گذشته بود، دکتر عاطفه رئوفی و معاونین دانشکده پاسخگوی سوالات خبرنگاران در عرصه بهداشت و درمان بوده و پای صحبت اهالی مطبوعات لارستان نشستند.

رئیس دانشکده علوم پزشکی لارستان ضمن تبریک روز خبرنگار، مناسبت هایی این چنینی را فرصتی برای دنبال کردن اهداف و رسالت دانشکده با احساس مسئولیت بیشتر دانسته و عنوان کرد: این مناسبت ها ما را بر آن می دارد تا به این فکر کنیم که رسالت خطیر ما در دنیا چه بوده و تا چه حد توانسته ایم به آن دست یابیم. چشم انداز پیش روی ما در راه رسیدن به اهدافمان چیست و سالانه تا چه حد به ایده آل های خود نزدیک می شویم.

عاطفه رئوفی در ابتدای این نشست با تشکر از وزیر بهداشت در اجرای طرح تحول سلامت گفت: روزی که طرح تحول سلامت آغاز شد ما دارای ۳۷ متخصص بودیم که اکنون تعداد آن ها به ۹۶ نفر رسیده است همچنین در ۲ سال اخیر تعداد مراکز بهداشتی – درمانی نیز از ۱۷ درمانگاه به ۳۲ عدد رسیده است. با توجه به این که هر مرکز بهداشتی درمانی باید ۵۰ هزار نفر را پوشش دهد از پوشش بهداشتی – درمانی خیلی خوب و فراتر از استاندارد برخوردار هستیم.

در حوزه دندانپزشکی، توسعه پروژه های عمرانی و خدمات زنان و زایمان در زمره دانشگاه های برتر هستیم

سرکار خانم دکتر رئوفی از دستاوردهای خوب حوزه دندانپزشکی گفت: ما شامل ۳ دانشگاه های برتر در این حوزه هستیم ضمن این که در حوزه خدمات زنان و زایمان و توسعه پروژه های عمرانی نیز در زمره دانشگاه های برتر هستم. وی همچنین اعلام کرد: بخش اعظم پروژه های هفته دولت به پروژه های بهداشتی درمانی اختصاص دارد.

اضافه شدن رشته مهندسی بهداشت حرفه ای به دانشکده بهداشت اوز دستاوردی مهم در راستای گسترش فعالیت آموزشی

ریاست دانشکده علوم پزشکی لارستان با اشاره به تلاش های صورت گرفته در امر آموزشی دانشکده، از اضافه شدن رشته مهندسی بهداشت حرفه ای به دانشکده بهداشت اوز در سال تحصیلی جدید و هوشبری در لار را دستاوردی مهم در راستای گسترش فعالیت آموزشی دانشکده دانست و از ارتقای سطح علمی اعضای هیئت علمی از مربی به استادیاری و دانشیاری و وجود زیر ساخت های مناسب آموزشی مورد تایید بازرسین فیلدهای مختلف خبر داد و افزود: در دانشکده علوم پزشکی در عرصه های آموزش، بهداشت و درمان باید به صورت هدفمند مستقل شویم.

بیمارستان بیرم یکی از بهترین بیمارستان‌های شهرستان در زمینهٔ «هتلینگ» هست

وی همچنین بیمارستان بیرم را یکی از بهترین بیمارستان‌های منطقه در امکانات بستری( هتلینیگ) برشمرد و افزود: مدیر و کارکنان بیمارستان و خیرین بیرم توانسته‌اند با فراهم‌سازی زیرساخت‌ها، علاوه بر استقبال از مردم این بخش، مراجعه‌کنندگان شهرستان‌های مُهر و لامرد را نیز پوشش دهند.

متخصص رادیولوژی به زودی به بیرم می آید

دکتر رئوفی متخصص رادیولوژی را اساسا از متخصص های کم یاب منطقه دانست و یادآور شد: با وجود همه مشکلات در سال گذشته توانستیم سه متخصص رادیولوژی را در منطقه مستقر کنیم و دکتر اطیابی متخصص رادیولوژی را دو روز در اوز٬ دو روز در خنج و دو روز در بیرم در طول هفته مستقر کنیم. وی اضافه کرد: طی تبادل نظری که در هفته گذشته با معاونت درمان صورت گرفته مقرر شد به هر نحوی شده مجددا دکتر اطیابی سفرهای زمینی خود را به مناطق مورد نیاز از جمله بیرم ادامه دهند. در ادامه دکتر صباغی معاونت درمان دانشکده از کمبود متخصص رادیولوژی و مشکلات ناشی از آن صحبت کرده و قول همکاری و حضور پاره وقت یک متخصص رادیولوژی به بخش بیرم را داد.

راه اندازی شبکه بهداشت و درمان در بیرم نیازمند تامین تمام زیر ساخت ها و امکانات توسط مردم است

رئیس دانشکده علوم پزشکی لارستان در پاسخ به خبرنگار بیرم کهن در مورد شبکه بهداشت و درمان در اوز و بیرم گفت: شبکه مختص شهرستان هاست. در سالیان گذشته به صورت ابتکاری به چند بخش از استان منطقه بهداشتی درمانی اختصاص یافته است اما تامین تمام زیر ساخت ها و امکانات به عهده مردم است. می توان از این طرح پس از استعلام از دانشگاه علوم پزشکی شیراز و وزارت بهداشت الگو برداری  و برای اوز و بیرم اقدام کرد.

ساختمان پردیس زیر ساخت اصلی ارتقاء دانشکده است

عاطفه رئوفی از پردیس دانشکده به عنوان زیر ساخت اصلی دانشکده نام برد و افزود: این پروژه به اعتباری معادل ۷۰ میلیارد تومان نیاز دارد که با همکاری خیرین محدود و دانشکده در دست اجراست اما برای تکمیل آن نیاز به همکاری خیرین بیشتری ست تا بتوانیم خدمات و آموزش را گسترش داده و برای رشته های دکترای حرفه ای پیگیری کنیم.

فکر ارتقای بیمارستان خنج از درجه ۲ به درجه یک و راه اندازی دستگاه سی تی اسکن را نمی کردیم

دکتر رئوفی از الحاق بهداشت و درمان خنج به دانشکده علوم پزشکی لارستان در سال گذشته خبر داد و افزود: مدیر بیمارستان خنج به عنوان یکی از مدیران با تجربه عرصه بهداشت و درمان منطقه است که می تواند ارزیاب خوبی از اتفاقات باشد این مدیر گفت: بعد از ارتقای بیمارستان خنج از درجه ۲ به درجه یک و راه اندازی دستگاه سی تی اسکن از شوق گریه کردم زیر ا فکر نمی کردیم این اتفاقات در بیمارستان خنج بیفتند.

دکتر رئوفی همچنین افتتاح بخش nicu لار را هم زمان با هفته دولت عنوان کرد و دلیل عوض نشدن دیوار و سردر بیمارستان را همکاری نکردن ارگان های دیگر و دشواری کار بیان نمودند همچنین در بحث اورژانس جاده ای درز و سایبان آماده سازی زیر ساخت ها با همکاری ارگانهایی چون مخابرات و اداره کل راه و شهرسازی را لازم دانست و اظهار امیدواری کرد که طی جلسه ای با فرمانداری این مشکلات حل شود.

وی در ادامه دلیل قطع تعدادی از درخت های بیمارستان امام رضا، قارچ زدگی و دیگر سموم خاک تا عمق یک و نیم متری عنوان شده و براهمیت زیبایی و فضای سبز بیمارستان لار تاکید کرد.

 ۱۴ خانه پزشک در هفته دولت افتتاح خواهد شد

دکتر اقتداری معاونت توسعه در باب تعداد پرسنل و خدمات گفت: شاید هیچ ارگانی به اندازه ما جذب نیرو نداشته و ما با تمام قوانین محدود کننده سعی کرده ایم در حد امکان نیروی مورد نیاز را تامین کنیم. وی همچنین اضافه کرد: احداث ۱۴ واحد پانسیون پزشک به همت خیرین محترم و افتتاح بخش های مختلف نشان ازسطح بالای خدمات در دانشکده می باشد. اقتداری تشریح کرد: ۲ هزار و ۵۰ نیرو در دانشکده مشغول به خدمت هستند که ۵۰۰۰ نفر آنان در بیمارستان امام رضا(ع) لار مشغول به کار هستند. وی از استاندارد ۷/۲ نیرو به ازای هرتخت گفت و افزود: در برخی مراکز ما به ۴ نیرو به ازای هر تخت رسیده است. در سال ۹۴ و ۹۵ به ترتیب ۳۲ و ۳۰ نیرو استخدام شده اند و ۸۸ نیرو نیز به صورت حجمی مشغول به کار شده اند.

راه اندازی بخش جدید جراحی و تحویل ساختمان جدید اورژانس در بیمارستان لار

دکتر صباغی معاون درمان نیز از افزایش تخت های فعال در بیمارستان امام رضا(ع) لار، افزایش پزشکان اورژانس در این بیمارستان در هر شیفت از یک نفر به ۲۲ نفر، افزایش تعداد تخت های ویژه به ۳۰ تخت، راه اندازی بخش جدید جراحی و تامین تجهیزات پزشکی معادل ۵ میلیارد تومان و تحویل ساختمان جدید اورژانس در بیمارستان لار در هفته جاری خبر داد.

افزایش مراکز بهداشتی درمانی لارستان به ۳۲ مرکز 

دکتر نصری معاون بهداشتی طرح تحول را فرصتی برای ساختار سازی و گرفتن تشکیلات دانست و گفت: باید همه کمک کنیم به دور از روزمرگی در این زمینه اقدام کنیم. وی از افزایش تعداد مراکز بهداشتی درمانی به ۳۲ مرکز خبر داد و گفت علاوه بر ۴ درمانگاه و ۶ پایگاه بهداشتی در لار، ۲ مرکز و یک پایگاه بهداشتی فعال در اوز داریم.  درمانگاه خلیل آزاد در لار از نظر تجهیزاتی و خدماتی که ارائه می کند در استان کم نظیر است. وی از وجود سامانه ۱۹۰ برای طرح مسائل و مشکلات بهداشتی خبر داد و گفت: کارشناسان بهداشتی بر فروشگاه ها نظارت دارند اما در مورد دستفروشی ها ما نیز مدعی هستیم و همکاری دیگر نهادهای دولتی از جمله تعذیرات را لازم و ضروری دانست.

دکتر نصری در گفتگو با خبرنگار بیرم کهن خبر داد: یک پزشک جدید در درمانگاه مرکز دهستان بالاده مستقر می شود و برخلاف بعضی از تصورات سرکار خانم دکتر سلمانی در جایگاه خود در مرکز بهداشت شهر بیرم مشغول به خدمت خواهد بود.

بهره برداری از ۴ واحد تولیدی مرتبط با معاونت غذا و دارو در لار و ۳ واحد در خنج

دکتر جعفرپور معاون غذا و دارو رسانه ها را زبان گویای مردم دانست و بر امید آفرینی تاکید کرد و گفت: این معاونت جنوب فارس را پوشش می دهد و در دانشگاه های سطح ۵ رتبه یک را دارا هستیم. وی دانشکده علوم پزشکی لارستان را از جمله آخرین دانشکده های تشکیل شده برشمرد وافزود: پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته ایم. وی نرم جمعیتی پوشش هر داروخانه را برای ۷ هزار نفر اعلام کرد و گفت: بر همه داروخانه های نظارت می شود.  دکتر جعفر پور از بهره برداری از ۴ واحد تولیدی مرتبط با معاونت غذا و دارو در لار و ۳ واحد در خنج خبر داد و افزود: بعد از الحاق خنج اختیارات این معاونت را به مدیریت غذا و دارو در خنج تفویض شده و برآورد مثبتی داریم.

آمادگی داریم اطلاعات را بصورت دقیق شفاف سازی کنیم

دکتر عرفانی معاون آموزشی، آموزش را در رأس امور دانست و افزود: از زمان تشکیل دانشکده سیر صعودی داشته ایم و همواره آمادگی داریم که اطلاعات دقیق داده و شفاف سازی کنیم. خبرنگاران نیز می توانند در معرفی خدمات دانشکده در عرصه های مختلف ما را یاری دهند.

در پایان ریاست دانشکده علوم پزشکی لارستان علاوه بر تشکر از اهداف و اقدامات وزارت بهداشت به خصوص در طرح تحول سلامت از اهمیت بخش آموزش و سایت پردیس دانشکده صحبت کرده و از قلم به دستان این دیار خواست اهمیت پردیس را برای مردم به روشنی آشکار کنند زیرا پردیس پروژه ای است که نیازمند نگاه خاص مردم و خیرین می باشد. پروژه ای که قدم بزرگی در راه آبادانی لارستان و پیشرفت بهداشت، درمان و آموزش این منطقه است. و این نشست با تجلیل از خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار پایان یافت.

 

Print Friendly, PDF & Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.