سرخط خبرها

برگزاری جشنواره گلستان خوانی جنوب فارس در لارستان+تصویر

بیرم کهن: جشنواره گلستان خوانی ادارات شهرستان های قطب جنوب فارس در لارستان برگزار شد.

به گزارش بیرم کهن به نقل از میلاد لارستان؛ این برنامه با حضور جلیل حسنی معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان، کارشناسان اداره کل آموزش و پرورش فارس، روسای ادارات و معاونین قطب جنوب فارس (گراش، لامرد، قیروکارزین، مهر، علامرودشت، اشکنان، خنج، اوز، گله دار، نمایندگیهای بخش اوز، بنارویه، بیرم) برگزار شد.
ابتدا محمد فیاض پور معاون مدیرکل و مدیرآموزش و پرورش لارستان، به حاضرین خیر مقدم گفت و از حضور مهمانان و شرکت کنندگان،تشکر کرد و هدف ازبرگزاری این جشنواره را تقویت اعتماد به نفس فرزندان، بهبود فن بیان و سخنوری، توجه به ادبیات کهن، زبان شناسی و تفحص در زبان و فرهنگ بومی و فولکلور جامعه ذکر کرد.
وی بر لزوم توجه بیشترمعلمین و مربیان به زبان لاری تأکید نمود. بعد از آن دانش آموزان مدارس فاطمیه لطیفی، حق شناس اوَز و حضرت زینب(س) گراش، به خوانش حکایاتی از گلستان سعدی پرداختند. گرشاسبی از کارشناسان اداره کل آموزش و پرورش فارس نیز در سخنانی اهداف برگزاری جشنواره گلستان خوانی را شناخت مفاخر علمی ـ ادبی استانی، بالا بردن اعتماد به نفس در دانش آموزان، بالا رفتن قدرت خوانداری دانش آموزان و بالندگی امروز آموزش ابتدایی را مرهون زحمات وتلاش مربیان و دانش آموزان دانست. بعد از اجرای سرود”خدای مهربان”از دبستان قرآنی رجایی لار و شعر بنی آدم و شعر محمد از پیش دبستانی سماء به مربیگری سمانه نکیسا، تعداد دیگری از هنرمندان مدارس خنج، جویم، لامرد، قیروکارزین، بنارویه، بیرم، علامرودشت، و گله دار نیز که اکثرأ ملبس به لباسهای بومی بودند، به حکایت خوانی پرداختند که جذاب ترین حکایت گلستان توسط دانش آموزان مدرسه ی صدیقه کبری لار بود که حکایت “حاتم طایی و پَچاکش ” را به زبان لاری اجرا کردند. اجرای سرود”گل پامچال” از دبستان غیر دولتی تربیت لار به مربیگری خواهر شرف لاری نیز از برنامه های بعدی این جشنواره بود.
در ادامه، نوبت به دانش آموزان مدارس مُهر، اشکنان، گراش، لامرد، قیروکارزین، خنج رسید تا به خوانش حکایات خود بپردازند.
پایان بخش این برنامه توزیع تندیس جشنواره بود که به کلیه ی مسئولین شرکت کننده اهدا گردید و همچنین به همه ی دانش آموزان نیز لوح تقدیر و هدایا اهدا شد.
خلیل ژاله سرگروه راهبران آموزشی، جعفرحمیدی معاون آموزش ابتدایی و خواهر منصوره یزدی کارشناس آموزش ابتدایی از طراحان و برگزار کنندگان جشنواره و مریم جدلی مجری برنامه نیز مورد تقدیر قرار گرفتند.
درحاشیه ی این برنامه، نمایشگاهی با موضوع”داستانهای من” و تحت عنوان جشنواره انشاء نویسی نیز بر پا بود.
این جشنواره که در ساعت  ۹:۳۰صبح دوشنبه ۹۶/۲/۱۱در سالن ثامن باشگاه فرهنگیان برگزار شد.
در ادامه تصاویری از این جشنواره را با هم می بینیم:
خبرنگار: عشرت جهاندیده

Print Friendly, PDF & Email

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.