سرخط خبرها

شما توقع نداشته باشید که مورد اهانت واقع نشوید

 

 

بیرم کهن: امام خمینی (ره) خطاب به اعضای شورای نگهبان؛ شما توقع نداشته باشید که مورد اهانت واقع نشوید

به گزارش بیرم کهن؛ رهبر کبیر انقلاب اسلامی در تیرماه ۱۳۵۹ در جمع اعضای شورای نگهبان، درباره قاطع و صریح بودن تصمیم گیری های این شورا تاکید کردند: « شما باید ناظر بر قوانین مجلس باشید و باید بدانید که به هیچ‌وجه ملاحظه نکنید. باید قوانین را بررسی نمایید که صددرصد اسلامی باشد. به هیچ‏ وجه گوش به حرف عده ‏ای که می‏خواهند یک دسته کوچک مردم ما خوششان بیاید و به اصطلاح مترقی هستند [ندهید] و قاطعانه با اینگونه افکار مبارزه کنید و خدا را در نظر بگیرید.»

ایشان خطاب به اعضای شورای نگهبان افزودند: «اصولا آنچه که باید در نظر گرفته شود خداست، نه مردم. اگر صد میلیون آدم، اگر تمام مردم دنیا یک طرف بودند و شما دیدید که همه آنها حرفی می‏زنند که بر خلاف حکم قرآن است بایستید و حرف خدا را بزنید، ولو اینکه تمام بر شما بشورند. انبیا هم همین‏طور عمل می‏کردند؛ مثلا موسی در مقابل فرعون مگر غیر از این عمل کرد؟ مگر موافقی داشت؟ بحمداللّه‏ مجلس ما مجلسی است اسلامی و قوانین خلاف اسلام تصویب نخواهد شد؛ ولی شما وظیفه دارید ناظر باشید. خلاصه گوش به حرف طبقه مرفه مترقی ندهید. خدا ان‏شاءاللّه‏ با ماست. اگر عمل ما برای خدا باشد، خدا ما را موفق می‏کند.»

امام خمینی(ره) همچنین در اردیبهشت سال ۶۳ درباره جایگاه شورای نگهبان و خطر تضعیف آن پیامی صادر کردند. در بخشی از این پیام آمده است: «من به این آقایان هشدار می‏دهم که تضعیف و توهین به فقهای شورای نگهبان امری خطرناک برای کشور و اسلام است. همیشه انحرافات به تدریج در یک رژیم وارد می‏شود و در آخر، رژیمی را ساقط می‏نماید. لازم است همه به طور اکید به مصالح اسلام و مسلمین توجه کنیم و به قوانین، هر چند مخالف نظر و سلیق؟ شخصی‏مان باشد احترام بگذاریم و به این جمهوری نوپا که مورد هجوم قدرت‏ها و ابرقدرت‏هاست وفادار باشیم. … به شورای نگهبان تذکر می‏دهم که در کار خود استوار باشید و با قاطعیت و دقت عمل فرمایید و به خدای متعال اتکال کنید.»

بنیانگذار جمهوری اسلامی در برهه دیگری، با بیان این مطلب که “شما توقع نداشته باشید که مورد اهانت واقع نشوید”خاطرنشان کردند: «از تحمل زحمات و رنج‌های شما تشکر می‌کنم. شما توقع نداشته باشید که مورد اهانت واقع نشوید. همه می‌دانید تا کسی کاری انجام ندهد کسی به او توهین نمی‌کند. توهین برای کسانی است که می‌خواهند زنده باشند. هیچ‌کدام از ما نباید انتظار تعریف را داشته باشیم. باید به حکم خدا عمل کنیم و به این هم کاری نداشته باشیم که چه کسی ازاین کاری که برای خدا می‌کنیم خوشش می‌آید یا چه کسی بدش می‌آید.”

تایید شورای نگهبان از سوی امام (ره) در مقاطع مختلف تکرار شد و ایشان در مقطع دیگری در این رابطه اظهار کردند: «شورای محترم نگهبان که حافظ احکام مقدس اسلام و قانون اساسی هستند، مورد تایید اینجانب می‌باشند. وظیفه آنان بسیار مقدس و مهم است و باید با قاطعیت به وظایف خود عمل نمایند. البته توجه به اهمیت حفظ نظام جمهوری دارند که با آن هیچ حکم و امری مزاحمت نمی‌کند و برای حفظ آن از هیچ کوششی نباید مضایقه کرد ومعلوم است آقایان با تعهدی که دارند تحت تاثیر هیچ جوی واقع نمی‌شوند. … نهاد شورای نگهبان همیشه مورد تایید اینجانب است و به هیچ‌وجه تضعیف نشده و نخواهد شد. این نهاد باید همیشه با بیداری و هوشیاری در خدمت به اسلام و مسلمین کوشا باشد.»

Print Friendly, PDF & Email

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.