سرخط خبرها

مصاحبه با دومین کاندیدای زن در دوره ی پنجم انتخابات شورای شهر بیرم

بیرم کهن: خانم دکتر خلقی دومین کاندیدای زن در دوره پنجم شورای اسلامی شهر بیرم و متولد ۱۳۶۸ و ساکن شهر بیرم است. گفتگوی صریح دکتر سمیه خلقی با خبرنگار بیرم کهن را در ادامه می خوانید:

*لطفا خودتان را معرفی کنید.
با سلام خدمت همه‌ی همشهریان عزیزم؛ سال نو را به همه تبریک می گویم و سالی سرشار از موفقیت را برای همه آرزو می کنم. سمیه خلقی هستم؛ کارشناس مهندسی مدیریت و آبادانی روستاها، کارشناس ارشد زراعت، دکتری زراعت و مدرس دانشگاه عسلویه هستم. در حال حاضر علاوه بر تدریس، به امر تحقیق و پژوهش می پردازم و دارای مقاله ی علمی پژوهشی و جهان عرب (ISC) هستم. هم چنین با جهاد کشاورزی در برگزاری کلاس های ترویجی و آموزشی با کشاورزان همکاری می کنم.

*همسر شما نسبت به تصمیمی که گرفته اید چه نظری دارند؟ از این مساله نمی ترسند که در آینده مسایل و مشکلات مردم به زندگی شما آسیب بزند یا تداخل پیدا کند؟ اصلا می توانید هم زمان کار و زندگی شخصی خودتان را مدیریت کنید؟
قطعا من با کمک و حمایت همسرم پا به این عرصه گذاشته ام و مسلما نظر مثبت دارند و از مشکلات این کار واقفم و امیدوارم به یاری خداوند بتوانم راهی را که انتخاب کرده ام به نحو احسن به سرانجام برسانم.

*نظرتان در مورد مدیریت خانه داری نسبت به مدیریت کار اداری چیست؟ کدام یک مشکل تر است؟
مسلما کار در محیط اداری سخت تر است، ولی خداوند اراده، مسئولیت پذیری و مدیریتی را در وجود زن قرار داده است که قطعا با برنامه ریزی و هدف گذاری صحیح می توان از این پتانسیل استفاده کرد.

*علت حضور شما در رقابت‌های انتخاباتی شورای اسلامی شهر بیرم چه بود؟
هوالذی خلقکم من نفس واحده و جعل منها زوجها یسکُن الیها.
زن در خلقت از همان جوهر مرد است. در دین مبین اسلام، زنان در مسایل اجتماعی شرکت می‌کنند و هیچ منعی برای شرکت در فعالیت‌های گروهی ندارند. با توجه به خلا حضور زنان در مسندهای تصمیم گیری و تصمیم سازی شهری و عموما نادیده گرفتن یا کمرنگ بودن حضور بانوان در عرصه ی اجتماعی، یکی از مهم‌ترین عوامل حضور من در انتخابات، ایجاد انگیزه و اعتماد به نفس برای بقیه ی زنان فعال و دغدغه مند در امور اجتماعی بود. اگر چه زنان منطقه ی ما روز به روز با سوادتر و با دغدغه تر می شوند، اما متناسب با وزن فرهنگی و سیاسی خود در جامعه حضور ندارند. این واقعا ناراحت کننده است. امروز در اکثر اجتماعات و همایش ها حضور زنان بسیار کم رنگ است. متاسفانه این عدم اعتماد به نفس منحصر به زنان نمی ماند و در خانواده که مهم ترین کانون انسان سازی و آموزش نسل های بعد است, رسوخ می کند و دامن مردان ما را می گیرد. باید به به طور جد در نسبت بین این حضور کم رنگ زنان از یک سو، و عقب ماندگی شهر ما در مقایسه با انتظاراتمان اندیشید
*احساستان به عنوان دومین بانوی کاندیدای انتخابات شورای اسلامی شهر بیرم چیست؟
دوست داشتم قبل از من هم نفرات بیشتری از خانم ها در انتخابات شرکت داشتند و احساس می کنم در خیلی از مسایل و مشکلات حرف خانم ها تاثیر گذاری بیشتری دارد. علاوه بر این، احساس خوبی دارم از این که بتوانم گوشه ای از مشکلات همشهریانم را حل کنم؛ مشکلاتی که وجود دارد و حل آن حق مردم می باشد.
*از نتیجه ی انتخابات و آینده ای که پیش رو دارید نمی ترسید؟
من به نتیجه انتخابات و آینده خوش بین هستم و امیدوارم که بتوانم نظر همشهریانم را نسبت به خودم جلب کنم، چون احساس می کنم از عهده ی این کار خطیر برخواهم آمد.
*آیا می توانید به جایگاهی که انتظار می رود یک زن در شورای اسلامی باید داشته باشد برسید؟
خدا را شکر در چند سال اخیر ذهنیت مردم نسبت به حضور زنان در فعالیت های اجتماعی مثبت تر شده است و همه به این باور رسیده اند که زنان هم می توانند همگام با آقایان و حتی در بعضی حوزه ها جلوتر از آنان به فعالیت بپردازند و استعدادهای بالقوه ی خود را بالفعل کنند. بعد از نام نویسی در انتخابات، مردم نسبت به حضور من نظر مثبت داشتند و مرا تشویق و حمایت کردند. خیلی ها به این موضوع واقفند که حضور یک زن برای در جایگاه مهم شورای شهر که مهم ترین عرصه ی اقدام و عمل در جهت پیشرفت همه جانبه است، جز ملزومات منطقه ی ماست. ما پیش از این، حضور یک زن را در شورای اسلامی شهرمان، آن هم در اولین دوره ی انتخابات تجربه کرده ایم و این موضوع آن قدرها هم نو و غریب نیست. مردم در آن دوره از این حضور با روی باز استقبال کردند و نشان دادند که تفاوتی در این زمینه قائل نیستند.

*اگر رای بیاورید اولین کارهایی که در منطقه بیرم انجام می دهید چیست؟ و یا اگر اولین بودجه ای به شهر بیرم تعلق گرفت آن را در چه زمینه ای هزینه می کنید؟
با توجه به اینکه بیرم در بن بست قرار گرفته است تلاش خواهم کرد تا از طرق ممکن، منطقه را از بن بست خارج کنم. به همین منظور مسایل مهم زیر در اولویت کاری من قرا خواهند گرفت:
۱)راه های مواصلاتی شهر بیرم که جان جوانهای زیادی را به خطر می اندازد.
۲) پیگیری مسائل ذخائر آبی و بحران آب با توجه به خشکسالی های اخیر.
۳) توجه به توانایی و تاثیر پذیری بانوان در اجتماع جهت رفع روزمرگی و نادیده گرفتن حقوق اجتماعی آن ها.

*نظر شما در مورد عملکرد شورای فعلی شهر بیرم چیست؟
اعضای شورای فعلی سعی و تلاش خودشان را کرده اند و این مردم هستند که باید درباره ی عملکرد آن ها نظر بدهند. به هر حال نقاط ضعف و قوتی در کار آنان دیده می شود که از این تجربیات باید برای دوره ی آتی استفاده کرد.
* دلیل عقب ماندگی بیرم را چه می دانید؟
قطعا به بودجه های بیشتری برای آبادانی و عمرانی شهر نیاز داریم و ما باید همه تلاش خود را بکنیم تا بتوانیم به نتیجه های دلخواه و بهتری در این زمینه دست پیدا کنیم.
*به نظر شما شورای فعلی چقدر توانسته است از مشورت افراد صاحب‌نظر، با تجربه و متخصص در زمینه‌ی توسعه و عمران بیرم دارالاولیاء لارستان استفاده نماید؟
در این مورد مردم باید نظر واقعی خود را بدهند.
* برنامه ی شما در تبلیغات انتخاباتی، جهت مشارکت بیشتر زنان در اداره‌ی امور شهر بیرم چیست؟
ایجاد یک بستر فرهنگی مستقل جهت جذب و اشتغال ( کارگاه های تولیدی، فضای سربسته مختص به بانوان) و حضور فعال بانوان در اجتماع در قالب مجتمع فرهنگی که در منطقه ایجاد خلا کرده است؛ نه تنها بانوان بلکه تمام ظرفیتهای فعال و جوان با انگیزه از نبودن سقفی مستقل و در خور شان بیرم جهت اجرای برنامه های خود رنج می برند.

*در پایان اگر ناگفته ای باقی مانده است با مردم بیان بفرمایید.
رسیدن به جایگاه واقعی شهر و اعتلای جامعه، مستلزم برنامه‌ریزی اصولی و کارشناسانه است که خود نیاز به زمان دارد. در این زمینه لازم است مردم فهیم و شریف شهر بیرم، صبور و شکیبا باشند، چرا که تصمیمات عجولانه و بدون پشتوانه تنها می‌تواند مانند یک مسکّن عمل کند و قطعا منجر به درمان واقعی نخواهد شد. من تمام تلاشم را خواهم کرد تا با بهره بردن حداکثری از امکانات و پیش چشم داشتن محدودیت ها و موانع، در جهت رفع مشکلات مردم و پیگیری مطالبات بحق آنها با یاری خداوند و همت مردم شهید پرور بیرم گام بردارم. ما لایق شهر بهتر و پیشرفته تری هستیم.

با تشکر از سرکار خانم دکترسمیه خلقی

Print Friendly, PDF & Email

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار