سرخط خبرها

جایگاه ما کجاست/ جشنواره ای بی سابقه بزودی در لارستان بزرگ

بیرم کهن/ محمود دلیر: اگردقیق بنگریم متوجه می شویم که تمدن غربی به نحو گسترده ای از یک طرف تکنولوژی و علم خود را به دیگران ارزانی می دارد و از طریقی سیطره علمی و فنی خود را بر سایر کشورها می گستراند(البته اگر این تکنولوژی با آگاهی استفاده شود برکات فراوانی دارد) از سویی دیگر این تکنولوژی، فرهنگی نیز با خود می آورد که آنچه خطرناک است این وجه از تمدن غربی است با توجه به حوزه های مختلف می توان ردپای این فرهنگ را مشاهده کرد. تیراژ کتابهایی که ترجمه می شود در مقایسه با کتابهایی که تاَلیف می شوند و رنگ و بوی بومی دارد بسیار بیشتر است سینمای ما بشدت متاَثر از غرب است، فلسفه و حتی دین شناسی ما نیز در سطوحی پایین تر در همین مقوله قرار می گیرد. اما آنچه ما قصد داریم به آن بپردازیم موضوعی دیگر است که خودمان دقیقاً آن را لمس می کنیم و می بینیم که چگونه بخشی از فرهنگ محلی ما دارد از دستمان می رود که علت آن از یک سو خودمان هستیم که به آن نمی پردازیم و از سوی دیگر الگوهای غربی که جای بخشی از فرهنگ ما را پر کرده است. این مقوله چیزی نیست جز بازی های محلی، چند درصد از مردم منطقه لارستان و لامرد و مهر و خنج بازی های پدرانشان را به یاد دارند و می توانند به خوبی آنها را اجرا و بازی کنند.
ما این موضوع را کاوش کرده ایم جلسات مختلف برگزار کرده ایم متاسفانه هیچ فردی نیست که تمام بازیها ۵۰ سال قبل را بلد باشد حتی یک نفر وجود ندارد و باید دها نفر جمع شوند با مشاورت همدیگر تا بتوانند این بازی ها را به یاد بیاورند و یا آموزش دهند. مطمئناً اگر به فکر احیاء این بازیها نباشیم تا ۵۰ سال دیگر نام بسیاری از آنها را هم دیگر کسی به یاد نخواهد آورد و این اتفاق یعنی فاجعه فرهنگی. مقصر اصلی، غرب نیست که بازیهای کامپیوتری و … را جایگزین بازیهای محلی کرده است، مقصر اصلی خود ما هستیم که حافظ آنها نیستیم با تحقیقی که صورت گرفته است مجموعه بازیهای محلی منطقه بیرم تا علامردشت بالغ بر ۶۰ بازی است که گنجینه ای بی همتاست.

البته بخش زیادی از بازیهای این مجموعه با لارستان بزرگ مشترک است. دغدغه فوق باعث شد دبیرخانه جشنوارهای قلعه موزه کریشکی، با همکاری مردم فرهنگ دوست منطقه در دست اقدام دارد که جشنواره بازیهای محلی برگزار کند. ستاد اجرایی این جشنواره تشکیل شده است و مسئولین تیم های بازیها مشخص شده اند. ستاد اجرایی جشنواره تشکیل و مطالعات لازم و فهرست کلیه بازیها و کلیات آن بحث شده است و مراحل بازیها با بزرگان و پیشکسوتان کنترل شده است. کار اساسی که در این مرحله انجام شده این است که مسئولین تیم های بازیهای مختلف نیز مشخص گردیده اند و تیم ها نیز تشکیل و کار بازیها تا حدودی شروع شده است. جشنواره فوق متعاقبا اعلام خواهد شد و اخبار و آگاهی های بیشتر در آینده نزدیک خدمت مخاطبان عزیز اطلاع رسانی خواهد شد.
لازم به ذکر است اقدام فوق پیرو کارهای فرهنگی است که در کریشکی انجام می شود.
جشنواره های سالانه ای که در قلعه موزه بین استان های فارس، هرمزگان و بوشهر برگزار می شود.

۱) چاپ کتاب « گنجینه گویش شناسی فارس»
ناشر فرهنگستان و زبان ادبیات فارسی
تألیف عبدالنبی سلامی
دفتر پنجم ( گویش‌های اشکنانی،پاقلاتی، اوزی، بنارویه‌ای، بیخه‌ای، بیرمی، بالادهی، کریشکی، چاه‌ورزی، فداغی، فیشوری، کورده‌ای، گله‌داری، لاری)
۲) یادگار قلعه‌های نیاکان، روستای گردشگری کریشکی
مؤلفان: علیرضا شاهرخیان، زهره‌سادات نفیسی
ناشر: عصر جوان
زبان: فارسی

Print Friendly, PDF & Email

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار