سرخط خبرها

چگونه با موبایل کتاب خوان شویم؟

قطار تکنولوژی با سرعت در حال حرکت است و همه جا را در نوردیده. از ینگه دنیا تا دورافتاده ترین روستاهای کشورمان، به یکسان خودش را به انسان تحمیل کرده است! از مظاهر اصلی آن موبایل است که ظرف یک دهه، چنان همه گیر شده است که امروز جوان ایرانی، هم­زمان با جوان ژاپنی و آمریکایی، در انتظار ارایه ی آخرین نسخه ی موبایل اپل یا سامسونگ است. از سوی دیگر، شبکه های اجتماعی مجازی نیز طی این دهه رشد کمی و کیفی بسیاری داشته اند و انواع مختلف آن ها، با امکانات و قابلیت های متفاوت، انقلابی در ارتباطات اجتماعی و آگاهی بخشی عمومی ایفا کرده اند.

با این حال آمیخته شدن این دو در یک دیگر، یعنی ظهور شبکه های اجتماعی موبایلی، در کنار فواید و نکات مثبت آن، یک نتیجه ی منفی بزرگ را نیز در پی داشته است:  واتساپ و تلگرام و اینستاگرام، به سادگی زمان زیادی را از کاربرانشان می گیرند، بی آن که منجر به افزایش آگاهی یا برانگیختن احساسات مثبت و زیبایی شناسانه شوند. نوجوان و جوان امروز، فرقی نمی کند بیرمی باشد یا شیرازی و تهرانی، چند ساعت را در روز به چک کردن پیام ها و پروفایل ها و گروه ها و کانال ها اختصاص می دهد و در پایان تنها رضایتی کاذب را در  درون خود حس می کند، اما کافی ست از او (یا خودمان!) بپرسیم در این مدت چه چیزی به تو اضافه شد؟ البته پاسخ معلوم است!

در بهترین حالت، فرد به جای پرسه زنی بیهوده و وقت گذرانی، به خواندن پیام های ظاهرا عبرت آموز و حکمت آمیز و یا شعر و متن ادبی می پردازد، اما تمرکز و مروری کوتاه بر روی این دسته از متن ها نشان دهنده ی ساختگی و بی اعتبار بودن منبع آن هاست و بیشتر به منظور ارضای حس دانایی و هنردوستی ایرانیان است.

علاوه بر آن چه گفته شد، حضور در شبکه های اجتماعی و واکنش های غالبا احساسی به رخدادهای روز، با ارضای کاذب نیاز به حضور فیزیکی و ارتباط واقعی، فرد را از کنش ورزی اجتماعی و سیاسی بی نیاز می کند. این جاست که به قول متفکران پست مدرن، رسانه نه آگاهی بخش، که غفلت آفرین ظاهر می شود.

ناگفته نماند این وضعیت به هیچ عنوان مختص ایران نیست و مبتلا به مردم سراسر کره ی خاکی ست. نیز همان طور گه گفته شد، قطعا نمی توان منکر ویژگی های مثبت و پتانسیل های شبکه های اجتماعی وتلفن های همراه هوشمند شد. به قول تئودور آدورنو : ” بدبینی در نظر، مانع خوش بینی در اراده نمی شود”. بنابراین باید چاره ای دیگر اندیشید و به جای پاک کردن صورت مساله (که آن هم شدنی نیست) به فکر راهی بهتر بود. این راه تمرکز بر کارکردهای مثبت موجود در این فضاست.

یکی از این کارکردهای مثبت، اپلیکیشن های خرید قانونی و خواندن کتاب است. اگر همراه ترین شی به انسان امروز، تلفن همراه اوست! و چشمش به خواندن متن روی گوشی های هوشمند عادت کرده است، چه بهتر که تنها متن مورد نظر را با کتاب عوض کنیم. امروزه غالبا خواندن چند صفحه کتاب کاغذی در حالت نشسته، منجر به بی حوصلگی و خستگی چشم و ذهن فرد می شود، اما همان شخص، در حالت های مختلف، از ایستاده و نشسته و دراز کشیده، ساعت ها به گوشی خود خیره می ماند و متن و عکس های مختلف می بیند. پس دوباره می توان پای کتاب خوانی را، حتی راحت تر از قبل، به میان کشید.

تاکنون فرمت PDF تنها فرمت موجود کتاب روی تلفن های همراه بود، اما اپلیکیشن های کتاب خوانی با ارایه ی فرمت epub (نشر الکترونیکی) خواندن کتاب روی گوشی های هوشمند را به کاری لذت بخش تبدیل کرده اند. در این قالب، بر خلاف PDF امکان تغییر فونت، اندازه، رنگ و محیط پس زمینه ی آن را به کاربر می دهد و مانع خستگی چشم می شود.

دیگر نکته ی مثبت اپلیکیشن های کتاب خوانی، در دسترس بودن خرید کتاب هایی ست که در حالت عادی در کتابفروشی های شهرهای کوچک در دسترس نیست و یک کتابخوان را برای یافتن کتاب مورد علاقه اش، ناگزیر به شیراز یا تهران می کشاند.

هم چنین به خاطر تسهیل انتشار کتاب بدون نیاز به کاغذ و دستگاه عظیم انتشاراتی، هزینه ی کتاب به طرز دلپذیری! کاهش می یابد، آن هم در زمانه ای که که قیمت پشت جلد کتاب ها روز به روز بیشتر و بیشتر می شود. این اپلیکیشن ها معمولا کتاب ها را با قیمت هایی در حدود نصف یا یک سوم قیمت کتاب کاغذی می فروشند. هم چنین به خاطر افزایش تعداد اپلیکیشن ها و ایجاد رقابت برای جذب مشتری، به طور مرتب تخفیف های مضاعفی را روی کتاب های خود اعمال می کنند.
اپلیکیشن های شناخته شده ی خرید کتاب، طاقچه، فیدیبو، کتابراه و … هستند که لذت خواندن شاهکارهای ادبیات، هنر و فلسفه، کتاب های موفقیت، کودکان، کمک آموزشی، مجلات و … را به سادگی پیش چشم هر کسی که تلفن همراه هوشمند دارد، می گذارند.  می توان آن ها را از اینترنت یا برنامه ی بازار، دانلود کرد و و به سادگی تبدیل به یک کتاب باز حرفه ای شد.

Print Friendly, PDF & Email

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار