سرخط خبرها

لیست عملکرد بخش عمومی مرکز بهداشت بیرم در نیمه ی اول ۹۵

بیرم کهن: حدود ۷ ماه قبل مهراب صفرنژاد به عنوان مسئول امور عمومی مرکز بهداشت و درمانی بخش بیرم منصوب شد. وی در کارنامه ی خود حدود پانزده سال سابقه کاری را به ثبت رسانده است که شامل:

 • کارشناس مدیریت عملیات امداد و نجات در شهرستان لامرد
 • دبیر کمیته بحران بیمارستان ولیعصر(عج)
 • پرسنل کادر درمان و تکنسین اورژانس ۱۱۵ در شهرستان لامرد
 • نماینده افتخاری هلال احمر لارستان
 • وی از سال ۸۰ مدتی در بیرم و مدتی نیز در لار وارد سیستم بهداشت و درمان شد و از ابتدای سال ۸۳ تا پایان فروردین ۹۵ در بیمارستان لامرد مشغول بوده است.

صفرنژاد عملکرد نیمه ی اول امسال بخش عمومی مرکز بهداشت و درمانی بیرم را منتشر کرد که به شرح ذیل می باشد:

%d9%85%d9%87%d8%b1%d8%a7%d8%a8-%d8%b5%d9%81%d8%b1%d9%86%da%98%d8%a7%d8%af

یکی از وظایف مهم مراکز بهداشتی و درمانی پیشگیری از بیماری ها قبل از شیوع می باشد. برهمگان روشن است همان قدر که علم و تکنولوژی پیشرفت چشمگیر نموده و در خدمت بشر قرار گرفته به همان اندازه خطرات مختلف از جانب آن، سلامت جامعه را مورد تهدید قرار می دهد. زیرا این فناوری ها و تکنولوژی مانند تیغ دو لبه عمل می کند. چنانچه استفاده ناصحیح از آن شود، نه تنها در جهت آرامش بشر، بلکه زندگی ما را نیز به نابودی می کشاند. با شیوع بیماری های مختلف مانند سرطان ها که متاسفانه در منطقه ما نیز شیوع زیادی داشته، باید آگاهانه به مقوله بهداشت جامعه نگاه نمود و از حرکاتی که سلامتی خود و محیط پیرامون را مورد تهدید قرار می دهد، پرهیز نماییم.

باید توجه داشت خدماتی که در مراکز بهداشتی و درمانی صورت می گیرد یا رایگان بوده یا با دریافت هزینه پایین از مراجعین، انجام می شود. لذا هر چه این مراکز از نظر تجهیزات و امکانات مجهزتر باشند خدمات به مردم و گروههای هدف به خصوص قشر آسیب پذیر مطلوب تر خواهد بود. فلذا می طلبد در سایه این امر، خیرین بزرگوار و مردم عزیز با اندیشه خیر خواهانه و مشارکت در امور خیر، زمینه را برای خدمات مناسب تر فراهم نمایند.

از ابتدای امسال تاکنون به لطف خداوند و همت خیرین بزرگوار خدمات ارائه شده در مرکز بهداشتی و درمانی بیرم به مراتب مطلوب تر از گذشته بوده است. اما این بدین معنا نیست که این مرکز به این خدمات بسنده نماید و با توجه به وسعت منطقه و جمعیت تحت پوشش و متاسفانه سیر پیشرفت بیماری های مختلف، نیازمند همکاری خیرین عزیز می باشیم که در این زمینه مارا یاری نمایند.

پی گیری ها و اقدامات انجام شده از ابتدای سال جاری تاکنون:

 1. ارتقاء برق خانه بهداشت آبکنه از تک فاز به سه فاز و پیگیری جهت تعمیرات ساختمانی آن
 2. اتمام کار ساختمان خانه بهداشت جوزقدان-لاورستان و آماده بهره برداری
 3. استقرار آزمایش تکمیلی الکتروفروز و مواد مخدر در مرکز
 4. استقرار آزمایش هورمونی با تعرفه دولتی و طرف قرارداد با بیمه ها در مرکز
 5. اضافه نمودن سیستم سرمایش(کولر اسپلیت) یک دستگاه به خانه های بهداشت آبکنه، دو دستگاه به کریشکی، دو دستگاه به حسین آباد، یک دستگاه به پایگاه بهداشتی شماره ۲ و دو دستگاه به مرکز
 6. تجهیز خانه بهداشت حسین آباد به تخت ژینکولوژی و تجهیزات مامایی
 7. پیگیری جهت جذب اعتبار ساخت ساختمان جدید خانه بهداشت حسین آباد به صورت پنجاه – پنجاه با مشارکت خیر
 8. استقرار کانکس نگهبانی در مرکز
 9. اجاره دو دستگاه منزل مسکونی جهت دندانپزشک و پرسنل پیام آور و تجهیز آن
 10. استقرار یونیت دوم دندانپزشکی جهت انجام خدمات، توسط دو نفر نیروی دندانپزشک
 11. به کار گیری دو نفر نیروی دندانپزشک
 12. به کار گیری ماما ی دوم در مرکز
 13. به کار گیری ماشین استیجاری دوم
 14. پیگیری جهت تملک یک قطعه زمین جهت ساخت پانسیون پزشک در سطح شهر
 15. پی گیری و جذب اعتبار جهت ساختمان در دست ساخت مرکز
 16. خرید دستگاه آزمایش HB A1C جهت آزمایش بیماران دیابتی (توسط خیراندیش)
 17. رفع مشکل آب دندانپزشکی
 18. خرید یک دستگاه آبسردکن و متعلقات و یک دستگاه کپی توسط خیر اندیش به واسطه یکی همکاران عزیز
 19. پیگیری جذب بودجه تعمیرات اساسی پایگاه بهداشتی شماره دو بیرم و خانه های بهداشت حسین آباد، آبکنه و محمد قاسمی
 20. پیگیری جهت جذب ساخت ساختمان پانسیون پزشک مرکز به صورت پنجاه – پنجاه با مشارکت خیر

مرکز بهداشتی درمانی بیرم

شرح مختصر فعالیت و خدمات مرکز بهداشتی و درمانی بیـــرم

 • پزشک عمومی: تعداد سه نفر نیروی پزشک در قالب پزشک خانواده در این مرکز مشغول ارائه خدمات می باشند. که با انجام برنامه دهگردشی، روستاهای همجوار مانند آبکنه، بالاده، کریشکی و حسین آباد نیز از این خدمات بهره مند می شوند.
 • دندانپزشکی: در حال حاضر تعداد ۲ نفر نیروی دندانپزشک در شیفت های صبح و عصر خدمات دندانپزشکی را ارائه می دهند که گروههای هدف (زنان باردار ودانش آموزان۱۴-۶ سال)جهت دریافت این خدمات در اولویت قرار داشته که به صورت رایگان یا نیم بها خدمات سطح یک دندانپزشکی دریافت می نمایند. دندانپزشکان در مدارس ابتدایی و راهنمایی دانش آموزان را مورد معاینه دهان و دندان قرار داده و مشاوره های لازم نیز به دانش آموزان ارائه می دهند و در صورت نیاز به ترمیم، آنها را به مرکز بهداشتی و درمانی ارجاع می دهند.
 • واحد مبارزه با بیماریهای واگیر و غیرواگیر:در حال حاضر جزء واحدهای موفق در سطح لارستان در زمینه کنترل بیماریها بوده و با اجرای طرح بیماریابی در زمینه دیابت و فشار خون خدمات ارزنده ای را به مردم منطقه ارائه نموده است. این واحد با اجرای برنامه هایی از قبیل: جونده کشی واتلاف سگهای ولگرد با همکاری ارگان های مربوطه مانند بخشداری، شهرداری و دهیاریها توانسته عملکرد قابل قبولی را در کارنامه خود به ثبت برساند. واحد مبارزه با بیماریها به صورت آنکال ۲۴ ساعته جهت دریافت گزارشات حاکی از گزش حیوانات به منظور جلوگیری از بیماری هاری می باشد. لازم به ذکر است این واحد در امورات غیر واگیر فعالیت هایی از قبیل: ۱) غربالگری تیروئید نوزادان ۲) انجام طرح غربالگری دیابت و فشار خون و شناسایی و مراقبت از بیماران مذکور به صورت ماهیانه ۳)مراقبت و آموزش زوج های ناقل تالاسمی

امورات مربوط به بیماریهای واگیر نیز شامل: ۱) انجام آزمایشات هپاتیت BوC و ایدز برای مادران باردار و همچنین گروه های پرخطر و مشاوره به صورت کاملا محرمانه و رایگان ۲) انجام واکسناسیون مربوط به کودکان و واکسناسیون قبل از ازدواج می باشد که در این مرکز انجام می گیرد.

 • واحد بهداشت محیط: این واحد با بازدیدهای دوره ای از اماکن فروش مواد غذایی، نانوائی ها و بازرسی و برخورد با اماکنی که اقدام به رها سازی فاضلاب در معابر دارند در حفظ بهداشت محیط می کوشد. ضمنا به اطلاع مردم عزیز می رساند سامانه جامع دریافت شکایات وزارت بهداشت با شماره ۱۹۰ می توانند این واحد را در ارائه خدمات مطلوب تر یاری نماید. لذا شهروندان در صورت مشاهده تخلف می توانند با شماره سه رقمی ۱۹۰ تماس گرفته و موضوع را مطرح نمایند.
 • واحد بهداشت خانواده: خدماتی از قبیل مشاوره های زنان و زایمان و بیماری های مربوط به زنان، معاینه سینه از نظر سرطان سینه، مراقبت های قبل و بعد از زایمان، تنظیم خانواده، مشاوره ازدواج، آزمایش پاپ اسمیر در این واحد توسط ماما، صورت می گیرد.
 • واحد تغذیه: مشاوره  تغذیه ای و برنامه های تغذیه برای گروههای هدف و سایر بیماران و همچنین افراد عادی توسط کارشناس تغذیه به صورت رایگان صورت می گیرد.
 • آزمایشگاه:آزمایش تالاسمی و ازدواج، آزمایش تکمیلی الکترو فروز و مواد مخدر، آزمایشات هورمونی در این آزمایشگاه انجام می شود.
 • تزریقات:انجام خدمات تزریقات، پانسمان های سرپایی و گچ گیری انجام می شود.
 • خانه های بهداشت تابعه: در حال حاضر دو پایگاه بهداشتی در سطح شهر بیرم وخانه های بهداشت آبکنه، بالاده، حسین آباد و کریشکی به انجام خدمات بهداشتی و مراقبت های لازم از زنان باردار، کودکان و گروههای هدف را انجام می دهند. یکی از کارهای مهمی که در خانه های بهداشت انجام می شود شناسایی بیماران غیر واگیر مانند دیابت و فشارخون می باشد که پس از تشکیل پرونده هر هفته توسط پزشک معاینه و روند مراقبت از آنها دنبال می گردد. معاینات فصلی دانش آموزان در مدارس توسط پرسنل خانه های بهداشت صورت می گیرد و در صورت نیاز به پزشک ارجاع داده می شود. همچنین واکسناسین کودکان نیز در این مراکز انجام می شود. کلاس های مختلف آموزشی نیز توسط پرسنل خانه های بهداشت و مروجین سلامت، برای مادران و گروههای هدف برگزار می گردد.

قابل ذکر است خانه های بهداشت جوزقدان و محمد قاسمی نیز در آینده نزدیک به بهره برداری خواهد رسید.

Print Friendly, PDF & Email

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.