سرخط خبرها

در زمینه عمرانی نسبت به مراکز همجوار رشد قابل قبولی داشته ایم و در زمینه علمی یکسان

بیرم کهن/سردبیر: طی هماهنگی قبلی با غلامرضا حشمتی مقرر بود بصورت حضوری گفتگویی گرم و صمیمی و در عین حال کمی تا قسمتی جدی داشته باشیم بعد از چند روز طی تماس تلفنی با اینجانب،  این گفتگوی حضوری به یادداشتی غیر حضوری ختم شد. همچنین در حین ارسال پرسش های کتبی نیز قسمتی از سوالات نیمه جان ما را باد برد! و آنچه پیش روی شماست قسمتی از سوالات ما و درواقع همان چیزی ست که رییس دانشگاه آزاد مرکز بیرم به اطلاع شما رسانده است. با توجه به درخواست مردم و دانشجویان مقرر شد رییس دانشگاه آزاد بیرم در روزهای آتی بصورت حضوری پاسخگوی بعضی از سوالات ما باشد.  

%d8%ba%d9%84%d8%a7%d9%85%d8%b1%d8%b6%d8%a7-%d8%ad%d8%b4%d9%85%d8%aa%db%8c

 •  خودتان را بیشتر معرفی کنید

اینجانب غلامرضا حشمتی فرزند محمد حسین اهل و ساکن چاه ورز متولد ۵۷ ارشد علوم سیاسی از دانشگاه شیراز مدت ۷ سال هست که در خدمت دانشگاه آزاد بیرم هستم. از همین جا خدمت تک تک مردم بیرم و دست اندرکاران نشریه سلام و عرض ادب دارم.

 • دارای چند فرزند هستید؟ شرایط شغلی همسرتون؟ همسر شما چقدر از شرایط شغلی شما رضایت دارند؟

دارای یک فرزند پسر به نام علیرضا هستم. همسرم فوق لیسانس مدیریت اجرائی فرهنگی آموزش و پرورش و هم اکنون در هنرستان اندیشه بیرم مشغول می باشد و با شغل من تعارضی ندارد.

 • چقدر از میزان تحصیلی که در دوران دانشگاهی گذرانده اید رضایت دارید؟ چه میزان از انتظارات شما از علم تخصصی در دوران تحصیل، تحقق یافته است؟

معمولاً انسانها در ایام نوجوانی و جوانی به الگوهای ناخواسته علاقه مند می گردند و آمال و آرزوهایی دارند که بعداً در جامعه تمام آن رویاها تحقق نمی یابد و به اندازه استطاعت و توانایی منطقه جغرافیایی خود، جایگاهی متناسب برای خویش تعریف می کند. در زمانی که رشته علوم سیاسی انتخاب کردم آرزو داشتم که در وزارت امور خارجه مشغول گردم اما تقدیر و سرنوشت چیز دیگری بود و الآن هم ناراضی نیستم. ضمناً افتخار این را داشته ام که در خدمت اساتیدی فرهیخته و به نام همچون دکتر هوشنگ مهدوی، دکتر عبدالعلی قوام، کمال خرازی، دکتر سید عباس عراقچی باشم.

 • دیدگاه جنابعالی از یک نگاه مدیریتی به سطح منطقه ی بیرم و چاهورز؟

با توجه به امکانات و داشته هایشان مدیریتی مورد قبول ارائه داده اند و اگر کمبودهایی مشاهده می شود باید ایراد کار در سطح فرمانداری ها و استانداری ها جستجو کرد و برای حل معضل به سراغ آنها رفت.

 • اعتقاد جنابعالی مبنی بر مدت زمان تصدی کرسی ریاست؟

محیط های علمی و آکادامیک کاملاً با محیطهای اجرایی و قضائی و انتظامی متفاوت است و تا آنجا که یک مدیر کارائی داشته باشد به مرور زمان با تجربه تر می گردد و احیاناً کسانی با انگیزه بیشتری وارد این عرصه گردند بدیهی است نتیجه آن بهتر خواهد بود. محیط های علمی همت همگانی می طلبد از دانشجو گرفته تا اولیاء دانشجویان، هیأت مؤسس، نماینده مجلس و نیکوکاران منطقه و افراد تراز اول وزارت علوم. اگر تمامی این افراد متحداً کمر همت جهت خدمت صادقانه ببندند نتیجه ای ایده آل و قابل قبول خواهد داد.

 • شنیده شد نام جنابعالی بعنوان گزینه مدیریت سطح بخش چاهورز پیشنهاد شده است. صحت دارد؟

گزینه های مختلفی توسط مردم پیشنهاد می گردد و از آنجا که یک بخشدار بومی ممکن است بهتر در خدمت مردم باشد مردم نام مرا نیز بعنوان یکی از گزینه ها مطرح کردند – در حال حاضر بخشدار جدید چاهورز مشخص شده است.

 • دانشگاه آزاد بیرم از چه زمانی تاسیس شد و چه کسانی در مراحل صدور مجوز و ساخت نقش موثری داشته اند؟

از سال ۱۳۸۵ گروهی از معتمدین، اساتید و فرهیختگان بیرم به نیابت تمام مردم به پیگیری این مسئله پرداختند و تا سال ۱۳۸۷ این پیگیری و مطالبه به خواست خداوند متعال نتیجه داد و دانشگاه آزاد اسلامی مرکز بیرم در رشته حقوق با ۲۰ دانشجو راه اندازی گردید.

 • آمار علمی و عمرانی سطح دانشگاه از بدو تاسیس تاکنون؟

در زمینه عمرانی مرکز بیرم نسبت به مراکز همجوار همچون شهرستان گراش، شهرستان مهر، بخش علامرودشت و بخش اشکنان دارای رشد قابل قبولی بوده است بطوریکه این مرکز از زمین و ساختمان بهره مند می باشد در حالی که مراکز همجوار از چنین امتیازاتی برخوردار نیستند. در زمینه های علمی همانند مراکز همجوار هستیم.

 • درصورت کاهش آمار و سیر نزولی، از نظر شما چه عواملی باعث و عامل موثر بوده؟ دانشگاه چه اقداماتی را در راستای رفع مشکلات و رشد علمی – فرهنگی داشته است؟

این یک معضل عمومی است چنانچه بررسی شود آمار مهد کودک ها و دبستانی ها الی بالاتر تا سطح دانشگاه در همه جا سیر نزولی داشته و این مخصوص یک مؤسسه و دانشگاه نیست. در دهه های اخیر فقط مراکز استانها دارای دانشگاه و دانشکده بود ولی امروزه در تمام بخشها، مؤسسات آموزش عالی وجود دارد و طبیعی است که در همه جا افت کمی وجود داشته باشد اما مرکز بیرم به دلیل هنرستان های فعال و رشته های کاربردی چندان افت کمی نداشته است و رویکرد دانشگاه آزاد بیشتر به سمت کیفی سازی و کیفیت مطلوب و علمی است.

 • شنیده ها حاکی از این است دانشگاه آزاد بیرم زیر مجموعه ای از دانشگاه آزاد لار می باشد – میزان رشته های مستقل این واحد آموزشی از دانشگاه آزاد لار؟ چه رشته هایی؟ چه مقطعی؟- گفته می شود در زمان انتخاب رشته و رجوع به سایت سازمان سنجش نامی از دانشگاه آزاد بیرم نیست چقدر صحت دارد چرا؟ – چرا سال های اخیر دانشجو می بایست جهت صدور کارت فارغ التحصیلی به لار مراجعه کند؟

تمام مراکز زیر مجموعه واحدهای مادر می باشد. مرکز بیرم دارای مجوز هیأت امناء دانشگاه و موافقت اصولی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد و با توجه به مجوز اصولی و موافقت اصولی وزارت علوم توانسته در شورای گسترش رشته این وزارت خانه رشته های مکانیک، الکتروتکنیک(برق صنعتی) عمران به تصویب برساند. رشته ها و مقاطع از قبیل: الکتروتکنیک(برق صنعتی) – نقشه کشی معماری – عمران – مکانیک – تربیت بدنی – کامپیوتر – حسابداری – آموزش و پرورش ابتدایی – مدیریت دولتی – حقوق می باشد – مقطع کاردانی و کارشناسی در همه ی رشته ها وجود دارد.

 • آیا بعد از این همه سال اقدامی جهت گسترش و ارتقاء رشته ها نیز مدنظرتان بوده است؟

ما همواره پیگیر افزایش رشته ها بوده ایم اما تا آنجا که در وسع و توانمان باشد و این توان یک مشکل شخصی نیست. بطور مثال چنانچه بخواهیم یک رشته در مقطع کارشناسی(لسیانس) مستقر کنیم می بایست ۴ عضو هیأت علمی دارای مدرک دکتری استخدام نمائیم که هزینه یکسال این ۴ عضو چیزی حدود ۲۰۰ میلیون تومان هزینه دارد و معلوم نیست که در آن رشته حتی یک دانشجو ثبت نام نماید و راه صواب آن است که از رشته های واحد مادر استفاده کنیم و این زیاندهی بزرگ گریبان گیرمان نشود و رشته هایی که در توان دانشگاه باشد در دست اقدام می باشد و مردم مطمئن باشند ما پیگیر مسائل علمی و کیفی دانشگاه هستیم.

 • میزان خدمات رفاهی و تسهیلات جهت دانشجویان و جذب اساتید برجسته و بومی؟

ما از بدو تأسیس دانشگاه آنچه در توان داشته ایم مثل خوابگاه و سلف سرویس رایگان و استفاده از تسهیلات قرض الحسنه توسط خیرین به دانشجویان خدمات رسانی کرده ایم و همچنین سعی بر آن بوده تا حد امکان از اساتید بومی بهره برداری کنیم و سلف سرویس رایگان و استاد سرا در اختیار استاید قرار داده ایم. و آنچه در توان داشته باشیم از رفاهیات مرکز افزایش خواهیم داد. البته این خدمات هزینه دارد و باید محلی برای پرداخت هزینه ها مشخص گردد.

 • هیات امناء و هیات علمی دانشگاه را معرفی کنید – از جمله اقدامات آنها؟

ما و دانشگاه های مثل ما می بایست از هیأت علمی واحدها بصورت مشترک بهره برداری کنیم و چندین پرونده رشته جهت معرفی هیأت علمی به وزارت علوم ارسال کرده ایم و منتظر نتیجه آن هستیم. فعلا از ۳۵ نفر اساتید حق التدریس با مرتبه علمی مربی استفاده می نماییم. هیأت امناء شامل: امام جمعه – زارعی بخشدار – فتوحی شورای سابق – یحیی صفرنژاد – سید ابوالقاسم زندوی – حاج احمد ابراهیمی – حاج حیدر فرخ روز – احمد خجسته – علی آبسنگرف و دهباش دلیر می باشد که خدمات هیأت امناء اینگونه می توان تشریح کرد: از بدو تأسیس و ساخت بنای دانشگاه و اخذ تمامی انشعابات و همچنین فرایند اداری در مدت یکسال پیگیری مستمر جهت راه اندازی و حمایت و مساعدت مادی و معنوی در تمامی این سنوات گذشته انجام گرفته است بطوریکه دانشگاه بدون حمایت این بزرگواران به هیأت علمی اش قادر نبود تداوم بخشد و صمیمانه از آنها سپاسگزاریم.

 • با توجه به معدود بودن نیرو و گسترده بودن امورات اداری و آموزشی جهت استخدام نیروی جدید و همیار بعنوان کادر اداری تابحال اقدامی صورت گرفته است؟

طبق چارت تشکیلات دانشگاه آزادها عمل می کنیم و فعلاً استخدام یک نیرو بعنوان حسابدار و جمعدار اموال در شرف انجام است و استخدام کادر بیشتر طبق بخشنامه های سازمان انجام می گیرد.

 • چقدر در تعامل با دانشگاه پیام نور واحد بیرم موفق عمل کرده اید؟ برنامه های مشترک؟

هر جا تعاملی ضرورت داشته باشد ما با همدیگر در تعامل کامل هستیم. بطور مثال دانشجویان ما و پیام نور بصورت مشترک از احشام تا بیرم از اتوبوس این مرکز استفاده می شده است.

 • چشم انداز شما نسبت به ساخت خوابگاه، سلف و سرویس رفاهی؟

نقشه های لازم جهت توسعه این مرکز توسط دانشگاه تهیه شده است و با توجه به اراضی وسیعی که در اختیار این مرکز می باشد محل مانور مناسبی است که این دانشگاه در آینده به یکی از دانشگاه های زیبا و مطرح منطقه جنوب تبدیل گردد. این فرصتی است استثنایی برای فرهنگ دوستانی که می خواهند در آینده، فرزندان این خطه، در تاریخ جاوید و ماندگار گردند و این صدقه جاریه ای است برای ابد.

 • میزان دریافت هزینه ماهیانه جنابعالی؟ کادر اداری را معرفی کنید – میزان دریافت هزینه های اساتید به چه صورت می باشد؟

اساتید بستگی به ساعت تدریس و نوع تخصص آنها دارد به ازاء هر ساعت تدریس از ۵ هزار تومان تا ۸۰۰۰ تومان می باشد و حقوق کادر دانشگاه هم ماهیانه چیزی حدود ۲ میلیون تومان بر اساس مصوبه سازمان مرکزی است.

 • آمار فارغ التحصیلانی که به مدارج عالی و برتر کشور راه پیدا کرده اند

مرکز جدیدالتأسیس هستیم که هنوز دانشجویان در مقاطع لیسانس فارغ التحصیل نشده اند و ان شاءالله در آینده حتماً افراد نخبه ای به جامعه تحویل خواهیم داد. و افراد شاغلی برای تکمیل مدارک تحصیلی خود به این دانشگاه آمده اند در ادارات خویش ارتقاء شغلی یافته اند. مثال: بانک ها، شرکت های نفتی و گازی، بیمارستان، آموزش و پرورش و نیروی انتظامی

 • حمایت و تحت پوشش قرار دادن دانشجویان بی بضاعت چگونه صورت می گیرد؟

نهادهای حمایتی مثل بنیاد شهید به طور صد در صد و بهزیستی و کمیته امداد بخش اعظم هزینه های مربوط به افراد تحت پوشش که در این دانشگاه دانشجو هستند تقبل می نماید. و چنانچه دانشجوی بی بضاعتی وجود داشته باشد که به هیچکدام از این نهادهای حمایتی مربوط نبوده تا سقف ۲۰% شهریه توسط این مرکز تخفیف داده شده است و تقریباً تمام دانشجویان شهریه بصورت اقساط به این مرکز پرداخت می نمایند که در این زمینه فشار مضاعفی به آنها تحمیل نشده است.

 • تعامل دانشگاه آزاد با پیام نور بیرم بیشتر رقابتی بوده و یا مکمل؟

سیستم جذب دانشجو این مرکز با پیام نور متفاوت هست این دانشگاه حضوری است و پیام نور به گونه ای دیگر است و رشته های ما متفاوت از رشته های آنهاست. فعالیت ما بیشتر مکمل هم دیگر هست تا رقابت.

 • بصورت کوتاه و مختصر پاسخ دهید:

اعتیاد و فرهنگ: اعتیاد زخمی بزرگ بر چهره فرهنگ

خیرین و فرهنگ: اگر برای خیرین فرهنگ سازی شود که دین برای تمام زمینه هایی که حضور خیرین در آن ضروری باشد پاداشش نزد خداوند برابر است، خدمات ارزنده ای به فرهنگ و دین ما شده است.

دانشگاه و فرهنگ: دانشگاه ترسیم کننده امتداد فرهنگ در طول تاریخ است.

دختر و پسر و فرهنگ: اگر دختر و پسر ارزش فرهنگ بومی خود را درک کنند در فرهنگ های برون مرزی استحاله نمی شوند.

انتخابات و فرهنگ: فرهنگ انتخابات این را به مردم می آموزد که آزادانه انتخاب کنند و مشق دموکراسی است

مدیریت و فرهنگ: هر مدیر باید فرهنگ مدیریت در حوزه اختیارات خود نهادینه کند.

توسعه و فرهنگ: هر فرهنگی باید در طول تاریخ پویا باشد تا قابلیت توسعه داشته باشد و یک فرهنگ باید از ابزار مورد نیاز جهت توسعه استفاده کند. مثال: سینمای هالیوود ابزاری است در دست متولیان فرهنگ غرب

سخن آخر

در پایان تشکر می کنم از تک تک مردم خوب بیرم که با حمایت های مادی و معنوی خویش ما را سرافراز نمودند و پیمودن این مسیر دشوار را بر ما آسان کردند خصوصاً امام جمعه محترم و هیأت مؤسس و خیرین محترم آقایان: حاج مهراب باقری، حاج سید حسن زندوی، حاج حسن جوادی و عبدالله منصوری که در این راه نقش محوری ایفا نمودند. همچنین از مسئولین محترم دانشگاه آزاد اسلامی واحد لارستان خصوصاً ریاست وقت دانشگاه جناب آقای دکتر زاهدی و در نهایتا از دست اندرکاران نشریه که با حوصله اظهارات ما را منعکس می کنند قدردانی می کنم.

Print Friendly, PDF & Email

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار