سرخط خبرها

بیرم دارای پتانسیل های خوبی ست ولی از آنها هیچ استفاده ای نمی شود و دارای مدیریتی کاملا انحصاری ست

از خودتون یک معرفی داشته باشید؛
سید علی حسینی هستم که به مدت ۱۲ سال می باشد با سازمان تبلیغات همکاری دارم. متولد ۱۳۵۲ هستم و دارای مدرک تحصیلی سطح دو حوزه و دانشجوی کارشناسی حقوق.
ابتدای کار من با روحانیت مستقری شروع شد و در استان های سمنان، هرمزگان، مازندران، لرستان فعالیت های تبلیغی داشته ام. در استان هرمزگان به مدت دو سال و نیم در خدمت مدیر کل بوده ام. قرار بود بعنوان مسئول امر به معروف و نهی از منکر استان هرمزگان انتخاب شوم که توسط آیت الله نعیم آبادی مقدمات کار با حاج آقای انصاری انجام شد. حجت الاسلام و المسلمین سید شکراله زندوی فعالیت های من را دیده بود و من را برای بیرم انتخاب کردند و به همین دلیل مانع رفتن من به هرمزگان شد. از طرف دیگر مقرر شد بعنوان معاونت فرهنگی کمیته استان توسط مهندس پایان معرفی شوم ولی باز هم زندوی ممانعت کردند و ما را به بیرم منتقل کرد.سید علی حسینی
چه زمانی در بیرم حضور پیدا کردید؟
از فروردین ۹۲ بمدت ۱۵ ماه در بیرم حضور داشتم در همان ابتدا با بی مهری های مسئولین روبرو شدیم اما چون قصد خدمت داشتیم بعنوان سرپرست نمایندگی اداره تبلیغات کار خود را شروع کردیم. هم بعنوان رئیس اداره تبلیغات شهرستان پارسیان مشغول به خدمت هستم.
از جمله وظایف و فعالیت هایی که طی این مدت انجام دادید؟
با وجود اینکه؛ هیچ ارگانی با من همکاری نمی کرد بلکه سنگ اندازی هم می کردند، بیشتر امورات در زمینه های فرهنگی از جمله در امور مساجد و حسینیه ها، مراسم های ملی و مذهبی از جمله برگزاری اعتکاف و مراسم عید  گوشه ای از فعالیت های اینجانب بوده است
قابل ذکر است در مراسم اعتکاف؛ از احشام تا آبکنه نیز زیر نظر این اداره بود و جمعیتی بالغ بر ۱۷۰۰ نفر حضور پیدا کردند.
فعالیت بعدی برگزاری مراسم جشن غدیر بود که در این زمینه مسئولین هیچ کمکی نکردند بلکه بخاطر زدن بنر بنام اداره تبلیغات، مخالفتهایی هم شد که چرا از جانب دیگر ادارات، تبریکی ذکر نشده است. در حالی که وظیفه ی ما نبود.
در این مراسم از آیت الله سبزواری بعنوان سخنران و مداح کشوری دعوت بعمل آمد که هزینه های آن توسط اینجانب پرداخت گردید.
شناسایی هیئت های مذهبی بیرم و تشکیل پرونده برای آنها و همچنین برای روحانیون بومی و دعوت از روحانیون و اعزام آنها در ایام محرم و رمضان و هفته ی وحدت به منطقه ی بیرم. و همچنین قابل ذکر است در رمضان سال گذشته چهار روحانی اعزامی داشتیم و امسال با تلاش و کوشش این حقیر و رایزنی با هیئت های امنای روستاها ۱۴ روحانی اعزام کردیم. شایان ذکر است برای منطقه ی بیرم یک گروه تبلیغی از روحانیون بومی و غیر بومی منطقه به تعداد ۲۰ نفر که فاقد پرونده تبلیغی از دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم بودند برای این افراد پرونده تشکیل داده و جهت اعزام به تبلیغ، ساماندهی نمایم.
گوشه ای از فعالیت های روحانیون “گروه یاران ولایت” در بازه ی زمانی ماه رمضان بصورت ویژه نامه در نشریه طلوع اندیشه منتشر شد.
نشست چندین جلسه روحانیون بود که بیرم هنوز با چشم خود ندیده بود و هدایایی ارزشمندی به رسم یادبود به آنها داده شد.
که روحانیون در این جمع صمیمی اظهار داشتند تابحال چنین نشستی در این منطقه وجود نداشته است.
ایستگاه سلامت با محوریت “اعتیاد” به همت بیمارستان حضرت علی اصغر(ع) و  حوزه ی امام حسن مجتبی(ع) و خانه ی فرهنگ سابق( سرای فرهنگ فعلی) توانستیم در پارک بیرم یک فعالیت نو را به ثمر برسانیم.
این مراسم بمدت ۵ شب بود که جای بسی گله مندی هم بود؛ با اینکه خودم شخصا و یکی از دیگر روحانیون به خدمت امام جمعه ی محترم و معزز بیرم رسیدیم و با بیان برنامه ها از ایشان جهت حضور در مراسم دعوت بعمل آمد و همچنین به تک تک مدیران ادارات نامه فرستادیم و دعوت بعمل آمد؛ در حالی بود که شاهد بودیم  در بین مسئولین در این شب ها به جز فرمانده ی حوزه و نیروی انتظامی کسی دیگر حضور پیدا نکرد و بلکه بی احترامی جهت برگزاری چنین مراسمی را هم داشتند.
برنامه هایی که خدمتتون ارائه دادم صرفا قسمتی از این فعالیت های ۱۵ ماهه بود.
حاج آقا؛ چرا از بیرم رفتید؟
اولا بنده طبق برنامه ریزی قبلی مقرر شد صرفا بمدت ۶ ماه برنامه ها را به مرحله ی اجرا درآورم ولی بدلیل عدم وجود نیروی فعال و دغدغه مند به من اجازه ی رفتن داده نشد.
از طرفی سنگ اندازی ها، فرافکنی ها، حمایت نکردن ها و تهمت هایی طی این مدت به بنده زده شد.
همچنین مدیر کل اداره تبلیغات استان هرمزگان ترتیب انتقالی مرا بعنوان رئیس اداره تبلیغات شهرستان پارسیان داد که البته قبل از رفتنم از بیرم با امام جمعه محترم رایزنی کردم. و هم اکنون در پارسیان مشغول به خدمت هستم.
از جمله کسانی که در این بازه ی زمانی از شما حمایت کردند؟
ابتدا باید از رئیس شورای اسلامی بخش بیرم جناب آقای محمد نوروزی و کلیه اعضای شوراهای بخش و روستاها تشکر کنم و تنها جایی که باعث دلگرمی بنده در این بخش شده بود، در بین این جمع صمیمی بود که باعث می شد بنده برنامه های خود را ارائه دهم.
دوم باید از فرمانده محترم سپاه سروان جعفری سپاسگزار باشم که ایشان هم به نوبه ی خود در کلیه برنامه و جلسات با هدفی مشترک و استفاده از نیروی انسانی این حوزه باعث می شد این رسالت بنحو احسن ادامه یابد.
سوم از مردم غیور روستای حسین آباد از جمله خیر محترم جناب آقای حاج مهراب باقری (بخاطر همکاری در خرید ماشین و تجهیز اداره)، رئیس شورای حسین آباد داریوش باقری تشکر ویژه داشته باشم
به نوبه ی خودم از دیگر خیرین منطقه که اگر نام ببرم ممکن است از قلم بیفتد و همچنین جناب آقای حاج محمد جلالی مسئول ستاد نماز جمعه تشکر می کنم.
حاج آقا توضیحی در مورد طلبکاری خود از اداره داشته باشید
درطول این مدت بودجه ناچیزی به مبلغ ۳ میلیون تومان از استان به اداره بیرم واریز شد.
در این مدت مدیریت بنده ایجاب می کرد که با وجود مخالفتهای زیاد و بی مهری هایی که به اداره تبلیغات بیرم و اینجانب داشتند حتی یک لحظه کار فرهنگی را که فرموده ی حضرت آیت الله امام خامنه ای است تعطیل نکنم
اما این را عنوان کنم؛ دراین مدت امکاناتی با تلاش وکوشش این حقیر و حمایت های مدبرانه مدیرکل تبلیغات اسلامی استان هرمزگان دکترزندوی برای دفتر نمایندگی اداره تبلیغات بیرم انجام شد و همچنین مبلغ ۱۰میلیون تومان از حاج محراب باقری و مبلغ ۱۰میلیون تومان شخصا ازریاست سازمان کل کشور دکتر خاموشی گرفته و همچنین مبلغ چهار میلیون و هشتصد هزار تومان از حساب خودم جمع اوری شد تا اینکه ماشین پژوه ۴۰۵خریداری گردید
قابل ذکراست برای این خودرو:
لاستیک خریداری شده مبلغ۶۶۰هزار تومان
بیمه خودرو مبلغ ۸۵۰ هزار تومان، باتری مبلغ ۱۷۵ هزار تومان، دینام مبلغ ۳۲۰ هزار تومان، پول بنزین مبلغ۸۰۰ هزار تومان، پول روغن مبلغ ۳۵۰ هزار تومان
خرج کرد برای امورات فرهنگی و تجهیزات اداره:
خرید امکانات اینترنت، شارژ ماهانه مبلغ ۸۰۰ هزار تومان، نوشتن بنر و پلاکارت مبلغ یک میلیون و چهارصد و پنجاه هزار تومان، خرید امتیاز برق مبلغ ۶۰۰ هزار تومان، خرید کامپیوتر مبلغ ۵۰۰ هزار تومان، خرید بخاری مبلغ ۹۰ هزار تومان، خرید فاکس، چاپگر و اسکنر مبلغ یک میلیون و سیصد و پنجاه هزار تومان، نصب تابلوی اداره مبلغ ۱۰۰ هزار تومان، هزینه جاری اداره جمعا مبلغ ۵۰۰ هزار تومان، مبلغ کل۱۳میلیون و سیصد و شصت و پنج هزار تومان بود که از این مبلغ۴ میلیون نهصد و شصت و پنج هزار تومان توانستم ازخیرین بگیرم و پرداخت نمایم که در حال حاضر مبلغ ۸ میلیون و چهارصد هزار تومان از اداره طلبکارم.
مگر امکان درخواست اعتبار از استان را نداشتید؟
با توجه به مکاتباتی که با استان داشتم آنها بعلت کمبود بودجه نتوانستند این هزینه را پرداخت کنند.
همچنین با تهران تماس گرفتم و اعلام نمودند که اگر با فروختن خودرو مشکل شما حل و فصل می شود این موضوع را خاتمه دهید و بقیه ی هزینه ی آن را به شماره حساب سازمان تبلیغات مرکز واریز نمائید ولی بنده بخاطر زحمات صادقانه حاج آقا زندوی رئیس اداره کل تبلیغات استان هرمزگان از فروش این ماشین منصرف شدم و به امام جمعه ی محترم و دیگر مسئولین اعلام نمودم که هزینه بنده را واریز نمایند تا این ماشین بنام اداره تبلیغات بیرم ثبت گردد و همچنین این اداره را موقعی تحویل خواهم داد که یک نماینده از استان جهت ثبت وسایل و صورت جلسه و کد گزاری حضور پیدا کند و اموال از من تحویل بگیرد.
در ایام سوگواری حضرت ابا عبدالله امام حسین (ع) کلیه ی روحانیون منطقه به این شهر مقدس برمی گردند و در حالیکه کلیه برنامه ها باید با مدیریت و تعامل بهتری انجام شود و این وظیفه ی این نهاد فرهنگی – تبلیغی بود؛ در حال حاضر مدیریت باز بودن این اداره برعهده ی کیست؟
همانطور که قبلا اشاره کردم مشکل اصلی این اداره در حال حاضر صرفا اعتبار مالی می باشد که باید مسئولین کمک کنند.
از طرفی بنده امانت دار مردم هستم و نمی توانم این نهاد را بدون ثبت و ضبط واگذار کنم. حال بخواهد امام جمعه باشد یا بخشدار.
حاج آقا با توجه به اینکه سازمان تبلیغات اسلامی در جمهوری اسلامی ایران هادی است که زیر نظر رهبری قرار دارد و ریاست آن را از سال ۱۳۸۰ به این سو سید مهدی خاموشی بر عهده دار شده است و اهداف آن سیاستگذاری، برنامه‌ریزی، هدایت، سازماندهی، پشتیبانی و نظارت بر تبلیغات دینی- مردمی ست، در این بازه ی زمانی در این بخش نظارت آن برعهده ی امام جمعه ی محترم می باشد. جهت سازماندهی این نهاد مردمی توسط امام جمعه ی محترم آیا از ناحیه ی شما مخالفت هایی هم شکل گرفت؟
آقای دلاور خدمت شما عرض کنم بیانات شما کاملا صحیح.
اما هیچ مخالفتی با امام جمعه ی محترم نداشته و فرمایشات ایشان را فصل و خطاب خود می دانستیم. اما این بخشدار بیرم بود که با فرافکنی ها و خط دهی ما را نسبت به امام جمعه مخالف جلوه می داد
در مصاحبه ی آقای زندوی سید شکرالله گفته شد که متاسفانه مسئولین ما را به رسمیت نمی شناختند ولی در واقع این موضوع را بصراحت عرض کنم؛ بخشدار بخش بیرم آقای زارعی اعلام کرد که این اداره را به رسمیت نمی شناسم
حاج آقا بودجه ی سازمان تبلیغات از چه کانال هایی فراهم می شود ؟ چرا باید مسئولین بپردازند؟
در واقع؛ مقداری از این بودجه توسط دفتر مقام معظم رهبری به سازمان مرکز اختصاص داده می شود و مقداری هم از ناحیه محلی استانداری، فرمانداری و بخشداری( شامل دو درصد نفت و گاز – ماده ۱۸۰ – بودجه ی فرهنگی) به این – نهاد دولتی مردم نهاد – اختصاص می یابد.
از ناحیه ی بخشداری که کاملا نا امید شدم بخاطر سنگ اندازی ها و از ناحیه ی فرمانداری دوبار مکاتبه کردم و یکبار حضوری رفتم که اظهار داشتند شما را نمی شناسم!
و در نتیجه این بود که باعث قطع یقین از پیشرفت این منطقه در حوزه ی فرهنگی و سیاسی – اجتماعی شدم.
اگر این هزینه از طرف امام جمعه محترم، بخشدار و دیگر مسئولین منطقه فراهم نشد؟
می توانند مدیریت این اداره را سازماندهی کنند ولی نمی توانند عواقب آن را پیش بینی کنند؟! راه وجود دارد چراکه هزینه ی دیگر نمایندگی و ادراتی که تازه در بیرم استقرار گردیده را پرداخت می کنند و امکانات آنچنانی را فراهم می کنند ولی وقتی به ما رسید ورد زبانشان “نداریم”!
اگر فراهم نشد باید همینطور بماند.
اگر امام جمعه محترم بخواهد می تواند با مدیرکل، این موضوع را خاتمه دهد و اگر مقداری بماند از ناحیه ی داخل بخش حل شدنی ست ولی آقایان از اول با ما خوب تا نکردند. در حالیکه خودم هم پیگیر این قضیه بودم و حل شدنی بود.
آیا صحت دارد که از استان اعلام نموده اند بیرم نیاز به اداره تبلیغات ندارد؟
همانطور که می دانیم این ادارات به شهرستان ها تعلق می گیرد و الان که در بیرم مستقر گردیده بدلیل زحمات و پیگیری های سید شکراله زندوی است.
این را خدمت مسئولین یادآور شوم که وقتی مدیر کل از استان جهت افتتاحیه حضور پیدا می کند ایشان بمنظور رسمیت شمردن این اداره قدم برداشته اند و اینکه شما اینجا را به رسمیت نمی شناسید برای بنده و مردم مهم نیست.
حال از اینکه بگوییم نیروئی رسمی به این اداره تعلق نگرفته کاملا صحیح می باشد ولی با این وجود، حجت الاسلام سید شکراله زندوی قول استخدام شدن دو نیرو را از دکتر خاموشی گرفتند.
گفته می شود که این هزینه های اداری صرف امورات شخصی کرده اید( البته ببخشید بصراحت عنوان کردم)
قال اللهُ تعالی: یا أَیهَا الَّذینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثیراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَ لا تَجَسَّسُوا
خداوند در قرآن کریم مؤمنان را از این صفت بسیار زشت برحذر داشته و می­فرماید:
«ولا تَجَسَّسُوا» و هرگز (در کار دیگران) تجسّس نکنید!
و در پایان ذکر کنم آقای دلاور (در حال بررسی فاکتورها) همه ی مواردی که در فاکتور می بینید مورد پیگیری و بررسی قرار دهید و اگر کسی هم شک داشت در هر لحظه می توانید فاکتورها را برای آنها به نمایش بگذارید.
و از طرفی شنیدم در شبکه اجتماعی واتساپ گفته می شود که بنده هزینه ی فاکتورها را از طریق خیرین پرداخت کرده ام در حالیکه پس از آن، هزینه ی همان فاکتور را از اداره طلب کرده ام؛ در پاسخ باید گفت که بخاطر عاقبت بخیر شدن خود به خدای خویش روی آورید و آنان که اینگونه اتهام می زنند در آخرت باید نزد جدم پاسخگو باشند زیرا حق الناس است.
در نشست بین امام جمعه ی محترم و حاج سید شکراله مقرر گردید این اداره از روستای حسین آباد به بیرم انتقال یابد؛ نظر شما در این مورد؟
تا جایی که بنده اطلاع دارم و در مصاحبه با دکتر زندوی شما به آن پرداخته بودید، هدف آقای زندوی ریاست اداره ی کل تبلیغات استان هرمزگان از استقرار این نهاد در روستاها بدلیل این بود که شهر را به سمت روستاها هدایت کند تا منطقه ی بیرم وسعت پیدا کند و این به نوبه ی خود ایده ی بزرگی ست.
حال؛ اینکه این خیر محترم روستای حسین آباد که زحمات زیادی را متقبل شدند و اینگونه مورد بازیچه قرار خواهند گرفت، نمی دانم چه بگویم؟! صلاح مملکت خویش را خسروان دانند!
حاج اقا اگر گفته شود که در بیرم نیازی به امکانات خیر محترم جناب اقای حاج محراب باقری نیست و بخاطر همین می توانیم آن را در بیرم مستقر کنیم!؟
بنده سمتی در این منطقه ندارم که بخواهم دخالت بکنم
حاج آقا جسارت نشود منظور بنده این هست که دیدگاه خود را ذکر کنید
بنظر بنده خیری محترمی که این همه هزینه ها را متقبل می شود صرفا دلخوشی او به امکانات نیست بلکه توسعه ی منطقه می باشد و چه بهتر که روستاها فراموش نشوند چراکه روستاها می توانند ادامه رو بیرم باشد و کاری نکنیم که باعث ناامیدی آنها شویم. در غیر اینصورت با آمدن مدیران و بخشداران جدید دردی را دوا نمی کند! افرادی که حق نظارت را دارند، دخالت های بی مورد را کنار بگذارند.
در مورد تهمت زنی به شما چقدر به مراجع ذی صلاح گزارش دادید؟
بنده از طریق حراست اداره تبلبغات استان فارس از این قضیه مطلع و پیگیری آن کردم و خواستم اعاده ی حیثیت نمایم اما از طرف اداره کل از من خواستند که از این موضوع دست کشیده و گذشت نمایم
از دیدگاه شما هدف از تخریب شما چه بوده است؟
هدف اصلی آنها، اینجانب نبود.
در یک کلام؛ درد و دل خود با آقای زارعی که در اواخر دوره ی مدیریت بخشداری واقع شده اند؟
واقعا خادم مردم باشند نه لفظا
حرف اخر:
بنده از شما و دیگر همکارانتان که این مصاحبه را برای ما فراهم کردید تقدیر و تشکر میکنم
تشکر بعدی بنده بعنوان طلبه از کلیه مردم اعم از شهر و روستاهاست که جز خوبی و زیبائی چیز دیگری ندیدم و هیچ گله ای از مردم ندارم.

Print Friendly, PDF & Email

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.