سرخط خبرها

مجلس در اندیشه سیاسی آیت الله سیدعبدالحسین لاری

بیرم کهن: ماهیت مجلس از دیدگاه آیت الله سید عبدالحسین لاری عنوان مقاله جدیدی است که توسط سید احمد عسکری و وحید کارگر جهرمی در نشریه علمی پژوهشی جستارهای سیاسی منتشر شده است و «نحوه تشکیل و ساختاربندی مجلس»، « ویژگی‌های قانون ملی اسلامی »، «موضع ایشان درباره مجلس شورای ملی» بخش هایی از این مقاله علمی است.

با توجه به نزدیک شدن دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی و اهمیت جایگاه مجلس در جمهوری اسلامی ایران و جمله تاریخی حضرت امام خمینی (ره) که فرمودند: مجلس در رأس همه امور است خالی از لطف نیست که به ریشه تاریخی جایگاه مجلس در نظام فکری رهبرمشروطه خواه لارستان پرداخته شود و جالب توجه است که این نهاد مقننه در اندیشه آیت الله سید عبدالحسین لاری بسیار با اهمیت و برجسته بوده است.
مجلس و قانون گرایی در اندیشه سیاسی آیت الله لاری به حدی برجسته بود که وی تشکیل مجلس به منظور حفظ و حراست از حقوق مردم را واجب کفایی می‌دانست و خواهان تشکیل مجلس شورای اسلامی بود که ریاست آن را فقیه جامع الشرایط برعهده بگیرد.
آیت الله لاری به تفصیل درباره شرایط عضویت نمایندگان و درباره تعداد اعضاء مجلس، اختیارات رئیس مجلس و غیره به بحث می پردازد و در رساله قانون مشروطه مشروعه انتظارات خود از قانون ملی را بر پایه شریعت و به منظور اجرای احکام الهی بیان می کند و در رساله قانون مشروطه مشروعه، شروط مهم برای اعضای مجلس شورای اسلامی را توضیح می دهد.
آیت الله لاری از آنجا که سرچشمه مفاسد و سوء مدیریت‌ها را ناشی از عدم وجود شورای اسلامی می‌دانست، معتقد بود، هر قانونی که در مقابل شریعت اسلام وضع شود، مفسده و غلط بوده و موجبات گمراهی و تباهی ایران را فراهم خواهد کرد.

چکیده مقاله
سیدعبدالحسین لاری از مراجع بزرگ عصر قاجار در فارس با انتشار رساله‌های متعدد سیاسی به دفاع از مشروطیت پرداخت اما تلقی او در حمایت از نظام مشروطیت با نظر عالمان دیگر تفاوت داشت و نظرات او با اندیشه سیاسی طرفداران مشروطه مشروعه نزدیک‌تر بود اما در عمل در نقطه‌ی‌ مقابل آنها قرار گرفت. هدف از این پژوهش بررسی ماهیت تشکیل مجلس و ویژگی‌ها و اهداف آن در اندیشه سیاسی سیدعبدالحسین لاری است. بررسی این موضوع علاوه بر آنکه ما را به شناخت دقیق‌تر و کامل‌تر از نهضت مشروطه رهنمون می‌سازد، اطلاعات جدیدی از شیوه‌ اجرای حکومت اسلامی و وظایف آن در اختیارمان قرار می‌دهد. یافته‌ها و نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که سید لاری از تشکیل مجلس شورای اسلامی که ریاست آن را فقیه جامع الشرایط برعهده بگیرد حمایت می‌کرد. او رئیس مجلس را دارای اختیارات امور سیاسى، ادارى، قضایى، قانون‌گذارى می‌دانست و اعتقاد داشت قانون مجلس باید بر اساس قوانین شرعی اسلام به نگارش درآید.

Print Friendly, PDF & Email

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.