سرخط خبرها

نقش اعتدال گرایانه زندوی در وحدت لارستان بزرگ

آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است             با دوستان مروت با دشمنان مدارا

بیرم کهن/محمد خوران: همانگونه که می دانیم کشور ما سال ها ست که در منطقه ای بیمار به سر می برد و شبه جنگ و ناامنی و درگیری های عقیدتی مدت هاست بر این منطقه ی بیمار سایه افکنده اما بحمد الله با تلاش رهبران فکری و فعالان فرهنگی و به پشتوانه ی فرهنگ رواداری و مسامحه که خصوصیات نهادینه شده ی مردم ایران است ما توانسته ایم از این سیلاب آشوب تا حد زیادی جان سالم به در بریم.محمد خوران

با توجه به جمعیت بالای کشور ما و تنوع افکار و عقاید، قومیت ها و مذاهب، ایجاد تعادل بین این تنوع کاریست بس دشوار. در سال های گذشته شکافی بین دو جریان بزرگ فکری کشور که همان طیف موسوم به اصولگرا و اصلاح طلب است بیشتر و بیشتر شد و کار به جایی کشید که این اختلاف نمود بیرونی یافت و در سال ۸۸ این دو جریان عملا” در برابر یکدیگر قرار گرفته و کشور به سمت جنگی داخلی پیش رفت و تا به حدی که آشتی ملی و ایجاد وحدت بین این دو جریان غیر ممکن بود اما بنظر می رسید در این میان تنها راهی که به ساحل می رسید جریان تعادل و میانه روی بود که از سوی گروهی از علمای ما مطرح گردید و خوشبختانه مورد استقبال مردم قرار گرفت و این گفتمان با اکثریت مطلق آرا توانست قوه ی مجریه را در دست و در مدت کوتاه زمامداری این قوه، تغییرات چشمگیری در شیوه مدیریت کشور شکل گیرد و شاهد نتایج پرباری بودیم. اگر بکوشیم با همتی دوچندان مجلس جدید را با دولت همراه سازیم بدون شک شاهد رشد و توسعه ی همه جانبه ی کشور و فرار از جنگ و اختلافات داخلی خواهیم بود اما روی سخن با مردم شهرستان های محروم لارستان، خنج و گراش است؛ با توجه به تعداد کاندیداها که الحق همه ی آنها افرادی با پیشینه مثبت و سابقه ی خدمتگزاری هستند انتخابی واقعا” سخت را در پیش رو داریم. از جمله کاندیداهایی که می توانست به روند اعتدال گرایی کمک شایانی نمایند دکتر زندوی بود که به حق خود منشی اعتدال گرا دارد. وی با توجه به مسئولیتی که در منطقه ای حساس دارد و سال هاست که با صلح و صفا در این منطقه خدمت رسانی می کند نشانه ای بر اعتدال گرا بودن وی است.
سازمان تبلیغات اسلامی در استان هرمزگان در استانی که دو مذهب شیعه و سنی در کنار یکدیگر زندگی می کنند، مسئولیتی مذهبی داشتن واقعا” امریست دشوار و اگر فردی در این مسئولیت باشد که بخواهد اندکی از مسیر اعتدال خارج گردد آشوب این سرزمین را در برمی گیرد اما همگان شاهد محبوبیت روز افزون سید در میان شیعیان و بخصوص اهل سنت استان هرمزگان هستند و این محبوبیت جز با اعتدال گرایی و انصاف ممکن نیست. همانطور که ما در کشورهای همسایه و حتی استان های همجواری که دارای بافت جمعیتی مشابه هستند شاهدیم، در دوران مسئولیت وی هرگز شاهد اختلاف مذهبی شیعه و سنی در این استان نبوده ایم و حتی بصورت لفظی نیز در این سال های طولانی بی حرمتی از طرفین دیده نشده و واقعا الگویی برای منطقه ای پرآشوب است.

مساله ای دیگر که می توان به آن اشاره نمود اختلاف پنهان و آشکاری است که میان لار و لامرد وجود دارد و خود این اختلاف سالهاست که مانع دست یابی به منافع مشترک مردم این دو شهرستان گردیده، این اختلاف نیز با اعتدال گرایی و بزرگ منشی قابل حل و فصل است که حجت الاسلام زندوی با توجه به پیشینه و دوستی پایداری که با سران اهل علم و فضل هر دو شهرستان دارد می توانست انتخابی مناسب باشد برای پایان بخشیدن به این اختلاف و ایجاد اتحادی شیرین بین این دو شهرستانی که هرگز اختلاف برای مردم آنان سودآور نبوده مگر برای عده ای سودجو و به بهای تضییع حقوق اکثریت.

حال که این اتفاق به هر ترتیب عملی نشد و جناب دکتر زندوی نتوانستند به هر دلیلی وارد رقابت انتخاباتی شوند، مردم لارستان با پرهیز از قوم گرایی و زدوبندهای سیاسی باید به دنبال چهره ی معتدلی با همین خصوصیات باشند.

در پایان اینکه یکی از وظایف نماینده ی اصلح و منتخب مردم بکارگیری داوطلبان مستعد و کاردان در جایگاه های تخصصی ست، نه اینکه تفکرات متفاوت را دشمن و رد شدن کاندیداها را دوری از آنان تصور کند. به امید ساختن لارستانی بزرگ و آباد در ایرانی آزاد./.

حسنت به اتفاق ملاحت جهان می گرفت                  آری به اتفاق جهان می توان گرفت

Print Friendly, PDF & Email

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.