سرخط خبرها

خلاء قدرت در لارستان

آفتاب لارستان/سید محمد زندوی: از روزی که آیت الله سید عبد الحسین لاری از عراق به لارستان مهاجرت و در این شهر رحل اقامت گزید؛ بیش از یکصد سال می گذرد. او که زاده نجف اشرف و دزفولی الاصل و منتسب به شجره طیبه امام هفتم شیعیان بود، به درخواست بزرگان و معتمدین منطقه لارستان که از اختلافات شدید داخلی و نا امنی های برآمده از آن به ستوه آمده بودند به لارستان عزیمت نمود و زعامت دینی و سیاسی آنها را بر عهده گرفت.

به گواه تاریخ، منطقه لارستان در زمان رهبری و زعامت سید یکی از پرشکوه ترین دوران های تاریخی خود را سپری نمود؛ به گونه ای که برخی معتقدند عملکرد سیاسی_اجتماعی او منجر به تاسیس اولین حکومت اسلامی در ایران گردید و لارستان را به عنوان اولین خاستگاه حکومت دینی در ایران مطرح ساخت.سید محمد زندوی ۳
منشأ اقتدار آیت الله لاری علاوه بر توانایی های فردی و باورهای عمیق مذهبی مردم؛ خلاء قدرت و اوضاع آشفته جنوب ایران بود که سبب گردید مردم و تجار منطقه لارستان بطور گسترده از ایشان حمایت و مرجعیت سیاسی_اجتماعی _دینی او را با جان و دل پذیرا باشند.
پس از درگذشت آیت الله سید عبدالحسین لاری در سال ١٣٠٣شمسی، نوادگان خلف ایشان یکی پس از دیگری ملجأ و مرجع مردمان خطه لارستان و جنوب فارس گردیدند و در رویدادها و حوادث گوناگون راهبر و پناه گاه آن ها شدند.
در این میان اما در دهه های اخیر فرزندی فاضل و وارسته از خاندان پر آوازه آیت الله لاری سر بر کشید که تاریخ منطقه لارستان را بیش از نیم قرن متاثر از خود ساخت. آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی همان کسی بود که مردم لارستان، سیمای سید لاری را در آینه جمال و نگاه نافذ او می دیدند و دلباخته و شیفته آن می شدند. آیت الله آیت اللهی نیز به شیوه سلف خود، با امتزاج سیاست و دیانت، و اقتدار و ابهتی که از جد خود به ارث برده بود، علایق و سلایق گوناگون و فرهنگ چند پاره لارستان بزرگ را مدیریت می نمود و منویات او در بزنگاه های اختلاف و ناسازگاری، فصل الخطاب و آرامش بخش جامعه بود.
با ارتحال آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی در سال ١٣٩١ رویدادهای گوناگون نشان از آن دارد که مردم لارستان علاوه بر اینکه مراد و مقتدای خود را از دست داده اند؛ گویی دوباره به عصر آشفتگی و بی سر و سامانی ما قبل آیت الله لاری بازگشته اند و تاریخ سخت برایشان تکرار شده است!
اکنون مردم خطّه لارستان خسته از بحران جایگزینی زعمایشان و دلگیر از خانه به دوشی جانشینان موقت آنان، در معرض سوالی سخت جانکاه قرار گرفته اند که برای پر کردن خلاء به وجود اآمده در لارستان چه باید کرد؟ چه کسی شایسته آن است که همچون آیت الله لاری هم دیانتشان را قوام بخشد، هم سیاستشان را اعتباری دیگر دهد؟ هم زعامت دینی آن ها را به دست گیرد، هم نمایندگی سیاسی شان را عهده دار گردد.
البته مردم لارستان در گذر ایام به تجربه دریافته اند و نیک می دانند که برای پر کردن خلاء قدرت در لارستان باید در جست و جوی کسی باشند که هم در لار مقبولیت داشته باشد، هم در لارستان محبوبیت؛ هم قدرت و اقتدار سید لاری در او باشد؛ هم نفوذ کلام و سیادت آیت اللهی. لارستان بزرگ برای بازگشت به عصر طلایی خود سخت محتاج دگردیسی و رنسانس فکری است و لا جرم گزینه ای جز این پیش رو نخواهد داشت.

از این نویسنده بخوانید:

Print Friendly, PDF & Email

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.