سرخط خبرها

تقویت مراکز جهاد کشاورزی بخشهای لارستان بعنوان قطبهای تولید مرکز شهرستان

بیرم کهن/ سعید دلاور: یکی از مشکلات عدیده ی منطقه ی بیرم پس از تبدیل شدن جهاد سازندگی به جهاد کشاورزی، عدم مدیریت و تخصص کافی در راستای اهداف عمومی بود که متاسفانه در یک دهه ی اخیر این روند بی مدیریتی و عدم نظارت به اوج خود رسید که نوعی سردرگمی و در پی آن نارضایتی مردم را به همراه داشت. بر همین اساس تصمیم گرفتیم مسیر ۱۴۰ کیلومتری تا مرکز شهرستان را طی کنیم تا بتوانیم با رییس جوان جهاد کشاورزی لارستان گپ و گفتی در راستای رفع مشکلات جهاد کشاورزی و کشاورزان منطقه ی کهن – بیرم دارالاولیاء لارستان بزرگ داشته باشیم. علی ارغون ۴۰ ساله اهل روستای سایبان دهستان درز و سایبان لارستان دارای مدارک تحصیلی کارشناسی کشاورزی و کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی با ۱۷ سال سابقه فعالیت در حوزه کشاورزی لارستان، از سال ۷۸ به عنوان کارشناس مرکز خدمات درز و سایبان کار خود را شروع کرده و در طول این ۱۷ سال، مسئول جهادکشاورزی درز و سایبان، بخش مرکزی و حومه، رییس اداره امور اراضی و معاون فنی مدیریت جهاد کشاورزی لارستان بوده است.
  • جناب ارغون دیدگاه جنابعالی نسبت به اهمیت کشاورزی در منطقه لارستان؟

لارستان علیرغم محدودیتهای منابع آبی، بدلیل شرایط خاص آب و هوایی دارای پتانسیل بالای تولید محصولات کشاورزی بخصوص محصولات خارج از فصل و محصولات دام و طیور می باشد. همچنین نزدیکی به حوزه خلیج فارس فرصت مناسبی جهت صادرات محصولات کشاورزی شهرستان ایجاد کرده است. ضمنا با نگاهی به جایگاه کشاورزی لارستان در استان می توان دریافت که در تولید بسیاری از محصولات رتبه های بالای استان فارس را در اختیار داریم که اهمیت و جایگاه کشاورزی شهرستان را مشخص می کند.

علی ارغون - رییس جهاد کشاورزی لارستان

  • چند بار از جهاد کشاورزی بیرم بازدید کرده اید؟ مهمترین تغییر و تحولاتی که از دیدگاه جنابعالی باید در این بخش صورت گیرد؟

از ابتدای قبول مسئولیت شخصا ۵ بار از بخش بیرم بازدید کرده ام ولی کارشناسان و معاونین اداره حداقل هفته ای یک بار در بخش بیرم حضور دارند. در بخش بیرم و سایر بخشهای شهرستان به دنبال کاهش هزینه های تولید در کشاورزی هستیم و این امر فقط با بکارگیری یافته های جدید تحقیقاتی، دانش محور شدن تولید و استفاده از دستگاههای جدید یا به روز کردن دستگاههای موجود امکان پذیر است.

  • آیا الگوهای مناسبی در جهت مصرف و کشت با توجه به شرایط بحرانی آب درنظر دارید؟

با توجه به محدودیت منابع آبی و کاهش کیفیت آب های کشاورزی استفاده از ارقام متحمل به شوری و خشکی، اجرای طرحهای آبیاری نوین و تسطیح لیزری در اراضی کشاورزی جهت مصرف بهینه آب از اولویتهای این معاونت می باشد. همچنین توسعه کشت های متراکم گلخانه ای در مناطق مستعد شهرستان نیز در دستور کار می باشد.

  • چه اقداماتی در راستای جلوگیری از چاه ها و زمین کشاورزی غیر مجاز بکار گرفته اید؟

تعطیلی و پرکردن چاههای غیر مجاز طبق قانون به عهده مدیریت امور آب می باشد.

  • جهاد کشاورزی بیرم چند سالی ست که علاوه بر نداشتن رییس، مدیریت لازم و در خور شان کشاورزان را نداشته است. چه اقدامی در این راستا در پیش رو دارید؟ مردم جهت رجوع به مکان اداری جهاد کشاورزی دارای سردرگمی هستند که در واقع مطالبات خود را از چه کسی بخواهند، آیا در این راستا در زمان تصدی جنابعالی اقدامی صورت خواهد گرفت؟

با توجه بازنشستگی نیروها و عدم تامین نیروی جدید طی چند سال گذشته متاسفانه در اکثر مناطق شهرستان این مشکل بوجود آمده بود. از زمان قبول مسئولیت یکی از مهمترین دغدغه های اینجانب تقویت مراکز جهاد کشاورزی بخشهای لارستان بعنوان قطبهای تولید مرکز شهرستان بوده است. الحمدلله با جذب نیروهای کارشناس جدید این امر در سال ۹۴ محقق شد و در جهاد کشاورزی بخش بیرم نیز دو نفر نیروی کارشناس کشاورزی مستقر شدند. ضمنا مراحل حراستی و گزینش معرفی مسئول جدید جهاد کشاورزی بیرم انجام شده و فردا ۱۳ دی ماه مسئول جهاد کشاورزی بیرم رسما معرفی خواهد شد.

  • مقرر بود یگ جایگاه دام در خارج از حوزه شهری احداث گردد، چه اقداماتی در این راستا صورت گرفته است

طبق قانون دولت فقط برای شهرهای بالای بیست هزار نفر جمعیت مجوز احداث مجتمع صادر می کند. در سال گذشته تلاشهای زیادی انجام دادیم تا تخصیص آب مربوط به آن حفظ شده تا در آینده بتوانیم در طرحهای اشتغالزای دیگر استفاده نماییم. البته در این مورد مدیریت محترم امور آب شهرستان و بخشدار محترم بیرم همکاری بسیار خوبی داشتند که از این عزیزان تشکر می کنم.

از نظر جنابعالی با توجه به اینکه یک کارشناس بومی منطقه بشمار می آیید بهترین کشت در منطقه بیرم چه نوع کشت می باشد؟
در مناطقی که کیفیت آب مناسب است کشتهای گلخانه ای با هدف صادرات بهترین گزینه است و در مناطقی که کیفیت آبهای کشاورزی کاهش یافته استفاده از ارقام مقاوم به شوری و خشکی در جو و گندم توصیه می شود. در بحث باغبانی توصیه ما کشت ارقام تجاری خرما مثل پیارم و مجول می باشد.

  • تسهیلات شما و اداره برق در راستای فرهگ سازی و بهینه سازی در بخش کشاورزی؟

جهاد کشاورزی در راستای بهینه سازی مصرف آب، در طرح های آبیاری تحت فشار ۸۵ درصد یارانه بلاعوض خارج از سیستم بانکی پرداخت می کند و طرح های تسطیح لیزری اراضی کشاورزی با استفاده از اعتبارات دولتی در حال انجام می باشد که امسال در قسمتی از اراضی کشاورزی بخش بیرم نیز انجام شد.

  • جناب ارغون شما بعنوان رییس جهاد کشاورزی لارستان چند بار با کشاورزان بیرم بصورت جمعی جلسه گرفته اید؟ آیا در آینده اقدامی در این راستا خواهید داشت؟ آیا فکر نمی کنید این همنشینی می تواند روزنه ای جهت کشت بهتر و صرفه جویی در مصرف آب گردد؟

تاکنون جلسه عمومی با کشاورزان بخش بیرم نداشته ام. در سال زراعی جاری برنامه بازدید ماهانه از مراکز بخشها از اولویت های این معاونت است که در این بازدیدهای ماهانه ملاقات عمومی با کشاورزان نیز حتما دیده خواهد شد. قطعا در جلسات رو در رو و گفتگوهای مستقیم بهتر می توان برنامه های ترویجی و نظریه های کارشناسی را به بحث گذاشته و به بهره برداران منتقل نمود.

بیـــرم کهن: قابل ذکرست مصاحبه تفصیلی فوق در نشریه صحبت نو بیرم به چاپ خواهد رسید.

Print Friendly, PDF & Email

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

رفتن به نوار ابزار